Ακόμη μια ήττα γνώρισε ο Ηρόδοτος στον 2ο όμιλο του Νότου στη Γ΄ Εθνική κατηγορία του μπάσκετ καθώς έχασε την Κυριακή στο Κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού με 58-78 από τον Αετό για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το συγκρότημα του Γ.Κόκκινου είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 17-16, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και βρέθηκαν να προηγούνται με 30-40 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αετός ανέβασε την διαφορά μέχρι και το +18 και βρέθηκε να προηγείται με την λήξη του με 47-60.

Αν και όλα έδειχναν ότι ο Αετός θα έφτανε σε μία άνετη νίκη, οι γηπεδούχοι είχαν αντίθετη άποψη και με ένα γρήγορο σερί στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου μείωσαν τη διαφορά ακόμα και στους 9 πόντους (54-63) στο 32’.

Η αντεπίθεση του Ηροδότου αφύπνισε τους παίκτες του Αετού, οι οποίοι σοβαρεύτηκαν και επανέκτησαν μία διαφορά ασφαλείας φτάνοντας άνετα στο τέλος στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-40, 47-60, 58-78.

Ηρόδοτος (Κόκκινος): Μαϊστρέλης Β. 8 (2), Μαυρόπουλος 16 (1), Οικονόμου 5 (1), Αρβανίτης 16 (2), Κολοβός 5 (1), Παπαδογιαννάκης 8 (1), Σταθάκης, Μηλαθιανάκης, Αποστολίδης.

Αετός (Κ. Παπαμάρκος): Δέλλιος 8, Τρικαλλιώτης, Βελιζιώτης, Χρονόπουλος 10 (1), Βούζας 14 (4), Μόρφης 16 (4), Στράγκας, Μακρόπουλος 16, Μητρόπουλος, Θέος 14 (1).