Την ήττα με 105-78 γνώρισε το Ρέθυμνο την Τετάρτη το απόγευμα στο Κλειστό του ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας του μπάσκετ.

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική αφού από την μια ο Παναθηναϊκός έδειξε έστω και με τους λεγόμενους αναπληρωματικούς ότι είναι μια πλήρης ομάδα και από την άλλη οι παίκτες του Ρεθύμνου είδαν περισσότερο σαν διασκέδαση το παιχνίδι και έπαιξαν χωρίς άγχος.

Το ματς

Περίπατο πήγαν στο πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες, τόσο για τον Παναθηναϊκό όσο και για το Ρέθυμνο . Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου έχοντας πετύχει 20 πόντους σε έξι λεπτά (20-12), όμως ένα ξέσπασμα της ομάδας του Ρεθύμνου με σερί 9-0 (3/3 τρίποντα) τους άφησε πίσω με 20-21. Διαμαντίδης και Γιασικεβίτσιους προσπάθησαν να ξαναδώσουν πλεονέκτημα στην ομάδα τους όμως ήταν άστοχοι από τα 6,75 στο τελευταίο τρίλεπτο με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν ισχνό προβάδισμα (26-28).

Αντίστοιχη ήταν η συνέχεια για τις δύο ομάδες στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου. Εναλλαγές στο σκορ για έξι λεπτά, μέχρι να «ξυπνήσουν» οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Με τους Μπατίστ, Καϊμακόγλου και Λόγκαν, που δεν είχαν χρησιμοποιηθεί στο ξεκίνημα, ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους 15-3 και προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους 55-43. Μείωσε η ομάδα του Στέργιου Κουφού στους 10 με τον Καλλινικίδη, 55-45, με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για το ημίχρονο.

Το Ρέθυμνο προσπάθησε με την επανέναρξη να ξαναμπεί στο ματς και τα κατάφερε μειώνοντας στους 6 (67-61). Τότε ήταν που ανέλαβε δράση το δίδυμο Περπέρογλου-Καϊμακόγλου. Οι δύο φόργουορντ του Παναθηναϊκού πήραν επ’ ώμου την ομάδα και με δικό τους σερί 17-0 εκτόξευσαν τη διαφορά στους 23 πόντους (84-61). Καταλυτικό ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι στο διάστημα αυτό η ομάδα λειτούργησε πολύ καλά αμυντικά κρατώντας στο «0» για πέντε λεπτά τους αντιπάλους τους.

Οικογενειακή υπόθεση η τελευταία περίοδος με τον Νικ Καλάθη να κόβει και τον Πατ, να ράβει. Τα δύο αδέλφια συνέχισαν το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων με το πλεονέκτημα να φτάνει στη μέγιστη τιμή του στο φινάλε, στους +27, 105-78.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 55-45, 84-63, 105-78

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Μάριτς 8 (8 ριμπάουντ), Περπέρογλου 13 (1), Μπατίστ 2, Λόγκαν 9 (2), Σάτο 2, Π. Καλάθης 7 (1), Διαμαντίδης 8 (9 ασίστ), Βουγιούκας 4, Ν. Καλάθης 14 (5 ασίστ), Σμιθ 15 (1), Καϊμακόγλου 17 (1), Γιασικεβίτσιους 6.

Ρέθυμνο  (Στέργιος Κουφός): Κρίστμας 10 (8 ασίστ), Κούμουλος 6, Μοτσενίγος 2, Παπανικολάου 12 (1), Ράιτ 18 (1), Τσόχλας, Καλλινικίδης 4, Δορκοφίκης 3 (1), Λάτοβιτς 3 (1), Πέτγουεϊ 11, Δέδας 9 (3), Κατσαρές.