Το πιο εύκολο απόγευμα του στην Α2 κατηγορία πέρασε το Σάββατο ο μπασκετικός ΟΦΗ που για την 24η αγωνιστική έκανε περίπατο στο Κλειστό του ΒΑΚ κόντρα στην ουραγό ΑΕΚ Άργους κερδίζοντας την με 100-70.

Η φιλοξενούμενη ομάδα που ήρθε με έξι παίκτες όλους και όλους στο Ηράκλειο για το ματς με τον ΟΦΗ άντεξε στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα όπου και προηγήθηκε με 14-15. Από εκεί και πέρα το συγκρότημα του Κρις Χουγκάζ πάτησε γκάζι και έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενο με 17 πόντους (48-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο τεχνικός του ΟΦΗ έδωσε ευκαιρίες και στα νεαρά παιδιά της ομάδας τον Κατσούλα και τον Βασιλάκη αφού η κρητική ομάδα είχε εξασφαλίσει με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου μια διαφορά ασφαλείας (75-47) και το παιχνίδι είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τον ΟΦΗ να φτάνει τους 100 πόντους στο τέλος και την ΑΕΚ Άργους να μένει στους 70.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 48-31 (ημίχ.), 75-47, 100-70.

ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτσόγλου, Κερασοβίτης 2, Λιούις 8, Ορφανός 6 (2), Παπανικολάου 5 (1), Σιζόπουλος 18 (6), Καραδολάμης 26 (3), Μπαλάφας 11, Κατσούλας 7 (1), Βασιλάκης, Κατιάκος 15.

ΑΕΚ Άργους (Βούρδουλας): Στέβοβιτς 25 (1), Φλεβάρης 10, Μελεούνης, Βαβάτσικος 15 (1), Κουκούνιας 8, Βούρδουλας 12.