Ακρίτας – Κισσαμικός είναι το ζευγάρι που θα αναμετρηθεί στον 40ο τελικό του Κυπέλλου Χανίων που θα γίνει πιθανότατα στις 23 Μαρτίου.

Η ομάδα του Βάμου νίκησε μέσα στα Καθιανά τον Πανακρωτηριακό με 2-0 και πήρε για δεύτερη σερί χρονιά το εισιτήριο για το τελικό όπου θα διεκδικήσει το παρθενικό της τρόπαιο στη διοργάνωση. Και τα δυο τέρματα των φιλοξενούμενων ήταν πανομοιότυπα καθώς προήλθαν από κόρνερ του Ορφανού και κεφαλιές του Καραδάκη (38’) και του Σηφακάκη (73’).

Στον άλλο ημιτελικό, επιπέδου Α’ τοπικής κατηγορίας, ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος νίκησε 2-1 τον Άρη παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και μάλιστα με δυο τέρματα ενός Σουδιανού του Σταμάτη Κλωθάκη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πολάκη στο 13ο λεπτό, αλλά ο Κλωθάκης με δυο γκολ στο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου χάρισε τη πρόκριση στον Κισσαμικό που πάει για το νταμπλ.