Ευχαριστημένος από τη διάθεση των ποδοσφαιριστών του παρουσιάστηκε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Φερνάντο Σάντος μετά τη λήξη του πρώτου τεστ επί αυστριακού εδάφους απέναντι στη Σλοβενία, όπου ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1.
Αναλυτικά οι δηλώσεις του Πορτογάλου τεχνικού:

«Αυτό που κρατάμε από τον αγώνα είναι η καλή διάθεση των παικτών. Βάσει της εικόνας του παιχνιδιού, ίσως να μας αδικεί λίγο το σκορ. Τα πρώτα είκοσι λεπτά του β΄ ημιχρόνου ήταν το καλύτερό μας διάστημα. Είχαμε κάποιο πρόβλημα στην επιθετική ανάπτυξη και πρέπει να κρατάμε περισσότερο τη μπάλα στα πόδια μας, να έχουμε υπομονή. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο του ματς παίξαμε με 4-2-3-1. Άλλωστε, γι΄ αυτό είναι τα φιλικά παιχνίδια, για να δοκιμάζουμε διάφορα σχήματα. Εάν το ματς ήταν κρίσιμο δεν υπήρχε λόγος να αλλάξουμε κάτι στο σύστημα. Την φάση με τον Κονέ δεν την είδα. Είναι κρίμα για τον Κονέ. Καμιά φορά πάνω στην ένταση του αγώνα χάνουμε το μυαλό μας, πάντως επαναλαμβάνω δεν είδα τι ακριβώς έγινε, δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω».