Το Σάββατο 26 Μαΐου ολοκληρώθηκε το Τουρνουά Προπαίδων "Ροδουσάκης Ιωάννης" της Ε.Π.Σ. Χανίων, το οποίο έγινε στη μνήμη του αδικοχαμένου διαιτητή του Σ.Δ.Π. Χανίων.

Ο Κισαμικός πανηγύρισε την πρωτιά στον α' όμιλο μετά το 1-0 επί της Α.Δ.Ν. Κυδωνίας με γκολ του Λουβιτάκη, αφού υπερτερεί στην ισοβαθμία με τους Νέους Χανίων, οι οποίοι επικράτησαν της πρωταθλήτριας Ιωνίας 2000 με 3-2.

Στον β' όμιλο η Δόξα Παχιανών είχε "καθαρίσει" την πρωτιά από το προηγούμενο Σάββατο (19/5) και έτσι ήταν ανώδυνη η ήττα από τον Κρητικό Αστέρα με 4-2 και ανατροπή στο σκορ από 0-2.

Μετά το τέλος των παιχνιδιών έγιναν οι απονομές στο γήπεδο των Νεροκούρου σε Κισαμικό και Δόξα παρουσία συγγενών και φίλων του Ιωάννη Ροδουσάκη, με τη συγκινησιακή φόρτιση να είναι μεγάλη.

Τις απονομές έκανε η μητέρα του αδικοχαμένου ρέφερι, Δέσποινα Ροδουσάκη, μαζί με την κόρη της, ενώ κατά την ομιλία της έδωσε μία συμβουλή στα νεαρά παιδιά, την οποία μπορείτε να δείτε στο βίντεο που ακολουθεί:



Την Ε.Π.Σ. Χανίων εκπροσώπησαν οι αντιπρόεδροι, Γιώργος Ζαγουράκης και Δημήτρης Λυκάκης, ενώ τον Σ.Δ.Π. Χανίων ο πρόεδρος Παναγιώτης Γιαννακάκης, ο αντιπρόεδρος Απόστολος Κουρκούνας και ο γεν. γραμματέας Δημοσθένης Δεδότσης.

Μετά τις απονομές ακολούθησε μπουφές με γλυκά και αναψυκτικά, με τον Σ.Δ.Π. Χανίων να ευχαριστεί το ΙΝΚΑ και τα ζαχαροπλαστεία "Κληματσάκης".

Οι διαιτητές που έπαιξαν τα παιχνίδια του Τουρνουά Προπαίδων πρόσφεραν την αμοιβή τους στη μνήμη του αδικοχαμένου συναδέλφου τους.

9η αγωνιστική
Α' όμιλος
Α.Ο. Χανιά-Δόξα Παχ. 1-1
Πανακρωτηριακός-ΙΝΚΑ 0-8
Νέοι Χανίων-Ιωνία 2000 3-2
Πλατανιάς-Ηρακλής Νερ. 2-0
Κισαμικός-Α.Δ.Ν. Κυδωνίας 1-0

Η βαθμολογία (τελική)
1.Κισαμικός 22 (26-8)
2.Νέοι Χανίων 22 (42-10)
3.ΙΝΚΑ 20 (30-9)
4.Ιωνία 2000 19 (45-11)
5.Ακαδημία Νέας Κυδωνίας 15 (16-16)
6.Α.Ο. Χανιά 14 (12-17)
7.Δόξα Παχιανών 8 (13-29)
8.Πλατανιάς 6 (13-39)
9.Ηρακλής Νεροκούρου 3 (6-30)
10.Πανακρωτηριακός 1 (6-40)

Β' όμιλος
Ιωνία 2000-Α.Δ.Ν. Κυδωνίας 4-1
Μινώταυρος-Άρης Σ. 2-3
Ποσειδών Τσικ.-Πανακρωτηριακός 9-0
Δόξα Παχ.-Κρ. Αστέρας 2-4

Η βαθμολογία (τελική)
1.Δόξα Παχιανών 19 (42-13)
2.Κρητικός Αστέρας 18 (29-10)
3.Άρης Σούδας 18 (20-13)
4.Ακαδημία Νέας Κυδωνίας 12 (20-13)
5.Μινώταυρος 11 (19-21)
6.Ίκαρος Ταυρωνίτη 9 (17-20)
7.Ποσειδών Τσικαλαριών 6 (15-12)
8.Ιωνία 2000  (-2) 6 (21-21)
9.Πανακρωτηριακός (-2) -2 (4-64)




Λευτέρης Αντωνακάκης