Μία πολύ μεγάλη επιτυχία καταγράφηκε στην ημερίδα ορίων τεχνικής κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (16/6) στο κολυμβητήριο Χανίων, με την Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου να συντρίβει το πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμα των 800 μέτρων επιφάνειας νεανίδων, σημειώνοντας χρόνο 07:18.34! 

Η αθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Χανίων απέδειξε έτσι ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και ότι μπορεί να βοηθήσει σημαντικά την Εθνική μας ομάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί από τις 16 έως τις 22 Ιουλίου στο Γκρατς της Αυστρίας.

Η επίδοση της Καλογεροπούλου ήταν εξαιρετική καθώς "έριξε" σχεδόν 5 δευτερόλεπτα κάτω το πανελλήνιο ρεκόρ ενώ είναι μία από τις καλύτερες που έχουν σημειωθεί τη φετινή χρονιά σε ολόκληρο τον κόσμο!

Από εκεί και πέρα, οι επιδόσεις των υπολοίπων παιδιών στην ημερίδα ήταν επίσης πολύ καλές, με τους χρόνους να είναι εξαιρετικά γρήγοροι, δείχνοντας έτσι σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει της συμμετοχής που αναμένεται να έχουν σε λίγες μέρες στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη.
 
Αναλυτικά τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
 
400μ. επιφάνειας ανδρών
1ος Βασίλης Βογιατζάκης 03: 38.23
2ος Βασίλης Σαλεβουράκης 03:51.25
 
400μ. επιφάνειας γυναικών
1η Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 04:28.17
2η Ελένη Δημητριάδη 04:32.88
3η Μαριάννα Σταγάκη 04:38.61
4η Κατερίνα Σπυριδάκη 05:06.07
 
50μ. επιφάνειας ανδρών
1ος Μιχάλης Χουλάκης (Ν.Α.Ο. Καλαμαριάς) 00:18.34
2ος Γιώργος Γαλάνης 00:21.04
3ος Ευτύχης Πατεράκης 00:26.47
4ος Γιάννης Λουράκης 00:32.81
5ος Γιώργος Ανδρεάδης 00:33.11
6ος Νίκος Κατζολέας 00:38.41
 
50μ. διπλά πέδιλα
1ος Γιώργος Πλατσιδάκης 00:22.53
2ος Νίκος Λούτας 00:23.97
 
50μ. επιφάνειας γυναικών
1η Νικολέτα Κρητικάκη 00:25.88
2η Ελένη Δημητριάδη 00:26.35
 
800μ. υποβρύχιο γυναικών
1η Νίκη Πατεράκη 08:27.76
 
200μ. επιφάνειας ανδρών
1ος Νίκος Λούτας 01:51.25
2ος Ευτύχης Πατεράκης 02:20.09
 
100μ. υποβρύχιο γυναικών
1η Στέλλα Κουκουβίτη 00:49.25
2η Μαρία Μαντά 00:57.95
3η Αντωνία Πατεράκη 01:04.85
 
200μ. επιφάνειας γυναικών
1η Μαρίνα Ιωάννα Ηλιάκη 01:50.74
2η Νίκη Πατεράκη 01:55.02
3η Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 01:57.11
4η Ιωάννα Παπαγεωργίου 02:01.66
5η Νικολέτα Κρητικάκη 02:06.87
 
50μ. άπνοη ανδρών
1ος Γιώργος Γαλάνης 00:19.44
2ος Γιάννης Παπασταματάκης 00:24.29
 
50μ άπνοη γυναικών
1η Στέλλα Κουκουβίτη 00:21.43
 
400μ. υποβρύχιο ανδρών
1ος Στέλιος Βασιλαντωνάκης 03:13.33
 
400μ. υποβρύχιο γυναικών
1η Ιωάννα Παπαγεωργίου 04:09.23
2η Μαρία Μαντά 04:40.62
 
100μ. επιφάνειας ανδρών
1ος Γιώργος Γαλάνης 00:48.26
2ος Ευτύχης Πατεράκης 01:06.61
3ος Γιώργος Ανδρεάδης 01:18.19
4ος Γιάννης Λουράκης 01:19.84
 
100μ. διπλά πέδιλα ανδρών
1ος Νίκος Λούτας 00:54.29
 
100μ. επιφάνειας γυναικών
1η Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:51.12
2η Μαρίνα Ιωάννα Ηλιάκη 00:51.54
3η Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 00:55.95
4η Νικολέτα Κρητικάκη 00:57.44
5η Ελένη Δημητριάδη 00:57.77
6η Μαριάννα Σταγάκη 00:58.83
8η Κατερίνα Σπυριδάκη 01:03.00
 
800μ. επιφάνειας γυναικών
1η Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου 07:18.34
2η Αντωνία Πατεράκη 09:12.71
 
100μ. υποβρύχιο ανδρών
1ος Στέλιος Βασιλαντωνάκης 00:36.03
2ος Βασίλης Βογιατζάκης 00:43.80
3ος Βασίλης Σαλεβουράκης 00:46.90
4ος Γιάννης Παπασταματάκης 00:58.18




nox.gr