Στην 3η θέση της βαθμολογίας της Α2 Ανδρών στο Μπάσκετ υποχώρησε πλέον ο ΑΓΟ Ρεθύμνου που γνώρισε την ήττα στο Λαύριο με 93-91, για την 18η αγωνιστική, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης με την κανονική διάρκεια του παιχνιδιού να λήγει 85-85.

Η ομάδα του Στέργιου Κουφού μπήκε πολύ νωθρά στο παιχνίδι με απότελεσμα να κάνει ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο δέχτηκε 32 πόντους (!) και πέτυχε 18. Στη συνέχεια υπήρξε βελτίωση απο τους φιλοξενούμενους που \”ροκάνισαν\” την διαφορά και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο -4 (47-43). Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο συντηρούσε την διαφορά αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΓΟΡ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στέλνοντας το τελικά στην παράταση. Εκεί όμως η αθηναϊκή ομάδα ήταν πιο ψύχραιμη και με κορυφαίους στην αναμέτρηση τους Κακιούζη (29 πόντους) και Ψυλέα (21 π.) πήρε το ροζ φύλλο αγώνα \”ρίχνοντας\” απο την 2η θέση την ομάδα του Ρεθύμνου και πλέον την \”έπιασε\” στο τρίτο…σκαλί της βαθμολογίας αλλά στην ισοβαθμία υπερτερεί ο ΑΓΟΡ. Για τον ΑΓΟΡ πέντε παίκτες τράβηξαν το…κουπί στο σκοράρισμα και είχαν δηψήφιο αριθμό πόντων αλλά δεν αρκούσε αυτό για να έρθει το \”διπλό\”. Στα υπόλοιπα παιχνίδι ο πρωτοπόρος ΚΑΟΔ συνέχισε απτόητος την προέλασή του προς την Α1 αφού πέρασε με νίκη και απο την Καισαριανή με 76-68 επι της Νήαρ Ηστ ενώ μόνοι δεύτεροι έμειναν οι Ίκαροι Σερρών μετά το 70-61 κόντρα στον Πιερικό/Αρχέλαο. Σπουδαία νίκη στην \”μάχη\” της παραμονής σημείωσε στην παράταση η ΑΕΚ Άργους που επικράτησε 69-66 του Ερμή Λαγκαδά.

Λαύριο – Ρέθυμνο 93-91 (85-85κ.α.)

Τα δεκάλεπτα: 32-18, 47-43, 70-65, 85-85 (κ.α.), 93-91 παρ.

Λαύριο: Αθανασόπουλος, Καρβούνης 3 (1), Μπάκας 6, Κούσουλας, Κακιούζης 29 (1), Σίννης 4, Γιαννακόπουλος 13 (1), Περράκης 14 (1), Λυκογιάννης, Ψυλέας 20 (1).

ΑΓΟΡ: Κυριακόπουλος 16 (5), Κούμουλος 12 (1), Γκρούντμπεργκ, Χαρισμίδης 20, Τσόχλας 8 (2), Μαγκουνής 17 (2), Θεοδωράκος Γ., Θεοδωράκος Ν., Λάτοβιτς 18 (4).