Από 1-4 Αυγούστου και για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στο Χουδέτσι, ένα 4ήμερο γεμάτο μουσικές από όλο τον κόσμο!

Με περισσότερες από 30 συναυλίες και 100 μουσικούς από την Ελλάδα, την Ιταλία, το Αφγανιστάν, την Ισπανία, το Ισραήλ, την Τουρκία, τις ΗΠΑ και την Ιρλανδία, παζάρι και αγορά τοπικών και βιολογικών προϊόντων έκθεση οργανοποιών από την Αθήνα και την Κρήτη, Θέατρο Σκιών, Αφήγηση Παραμυθιών και πολλές παράλληλες εκδηλώσεις σε ανοιχτούς χώρους σε όλο το χωριό, το 3ο Houdetsi Festival 2012 σας προσκαλεί σε μια συναρπαστική γιορτή, σε μια μοναδική εμπειρία!

Είσοδος ελεύθερη σε όλες τις εκδηλώσεις !

Ώρες έναρξης: 19:00 / 20:30 / 21:30

Διοργάνωση :

Μουσικό Εργαστήρι Λαβύρινθος

Συνδιοργάνωση:

Περιφέρεια Κρήτης
Δήμος Αρχανών-Αστερουσίων
Πολιτιστικός Σύλλογος Χουδετσίου
Σύλλογος Φίλων του Μουσικού Εργαστηρίου Λαβύρινθος

Πληροφορίες:

Τηλέφωνο:2810741027,

Σημαντικό: Για την διευκόλυνση των επισκεπτών και την αποσυμφόρηση του χωριού από τα αυτοκίνητα, τις μέρες του Φεστιβάλ θα πραγματοποιούνται δρομολόγια από λεωφορεία του Δήμου από το πάρκινγκ του Δημαρχείου στα Πεζά που θα μετακινούν δωρεάν το κοινό. Παρακαλούναι όλοι οι επισκέπτες να αφήνουν τα αυτοκίνητα τους στο πάρκινγκ στα Πεζά.

Ακολουθεί το Αναλυτικό Πρόγραμμα του Φεστιβάλ

Αναλυτικό Πρόγραμμα:

Τετάρτη 1 Αυγούστου

Σπηλιάδα 21:30 Kopare - Σμυρνέικα, Κρητικά και Πρωτότυπες Συνθέσεις
Paul Goodman (Σάζι-Λύρα), Μιχάλης Χανιωτάκης (Κανονάκι- Τραγούδι), Στέλιος Κασαπάκης (Ούτι), Μανωλία Κοκολογιάννη (Λύρα), Jerome Salomon (Κρουστά)

22:30 Labyrinth Modal Orchestra
Ross Daly (Τάρχου-Λύρα), Κέλυ Θωμά (Λύρα), Muhettin Temel (Κανονάκι), Περικλής Παπαπετρόπουλος (Λάφτα-Σάζι), Σταυρούλα Κωσταντή (Νέυ), Meira Segal (Νέυ), Μαρίτζια Κατσούνα (Κρουστά)

Κήπος 21:30 Μικρασιάτικα και Πρωτότυπες Συνθέσεις
Μάρθα Μαυροειδή (Λαφτα-Τραγούδι), Στρατής Ψαραδέλλης (Πολίτικη Λύρα), Περικλής Παπαπετρόπουλος (Λάφτα, Μπουλγαρί), Μαρίτζια Κατσούνα (Κρουστά)

22:30 Πρωτότυπες Συνθέσεις
Βικτωρία Τάσκου (Ούτι-Τραγούδι), Γιώργος Παπαϊωάννου (Βιολί), Χρήστος Μπάρμπας (Νέυ-Τραγούδι), Παύλος Σπυρόπουλος (Κοντραμπάσο)

Μικρή 23:30 Αφγανική Μουσική
Πλατεία Daud Khan Sadozai (Ραμπάμπ), Efrén López (Ραμπάμπ), Ciro Montanari (Τάμπλα)

Μικρή Αργά το βράδυ Αφήγηση Παραδοσιακών Παραμυθιών
Πλατεία Πελαγία Φέξη (Αφήγηση), Γιώργος Παπαϊωάννου (Μουσική)


Πέμπτη 2 Αυγούστου

Σπηλιάδα 21:30 Ierni - Ιρλανδέζικη Μουσική και Πρωτότυπες Συνθέσεις
Γιώργος Σκαρογιάννης (Acoustic Fingerstyle Guitar), Κώστας Κυριτσάκης (Βιολόλυρα), Χρήστος Μπάρμπας (Tin & Low Whistle)

22:30 Κρητική Μουσική
Βασίλης Σταυρακάκης (Τραγούδι), Ross Daly (Λύρα), Κέλυ Θωμά (Λύρα), Γιώργος Μανωλάκης (Λαούτο), Γιάννης Παπατζανής (Κρουστά)

Κήπος 21:30 Ψαρογιώργης
Γιώργης Ξυλούρης (Λαούτο-Τραγούδι), Απολλωνία Ξυλούρη (Κρουστά)

22:30 Στέλιος Πετράκης- Efrén López
Στέλιος Πετράκης (Λύρα), Efrén López (Άταστη Κιθάρα-Κοπούζ-Ραμπάμπ-Λαούτο-Viola de Roda)

Αγ. Παντελε- 23:30 Πανσέληνος / Φεγγαροβραδιά
ήμονας Καντάδα με Μαντολίνα στον Άγιο Παντελεήμονα

Παρασκευή 3 Αυγούστου

Σπηλιάδα 21:30 Πρωτότυπες Συνθέσεις
Γιώργος Μαυρομανωλάκης (Ούτι-Τραγούδι), Μανώλης Κανακάκης (Κανονάκι-Πιάνο-Τραγούδι), Γιώργος Παπαϊωάννου (Βιολί), Έφη Μαστορίδη (Κρουστά- Τραγούδι)

22:30 Jazz Standards
Εύα Γιαννοπούλου (Τραγούδι), Γιώργος Γαλανάκης (Κιθάρα), Μιχάλης Αυλωνίτης (Μπάσο)

23:30 Magnanimus Trio / Τροπική Jazz
Χρήστος Μπάρμπας (Πιάνο-Καβάλ), Δημήτρης Τασούδης (Τύμπανα), Παύλος Σπυρόπουλος (Κοντραμπάσο)

Κήπος 21:30 Αυτοσχεδιασμοί και Πρωτότυπες Συνθέσεις
Γιώργος Μανωλάκης (Λαούτο-Τραγούδι), Miles Jay (Κοντραμπάσο), Zohar Fresco (Κρουστά)

22:30 Μουσική των Μεβλεβί Δερβίσηδων
Ömer Erdoğdular (Νέυ), Ahmet Erdoğdular (Τραγούδι), Ali Erdoğdular (Νέυ)

Μικρή 23:30 Γυρολόγοι & Friends / Σμυρνέϊκα και Παραδοσιακά
Πλατεία Άσπα Ανωγειάτη (Πολίτικη Λύρα-Τραγούδι), Γιάννης Σωπικιότης (Τραγούδι-Κρουστά), Γιάννης Δερμιτζάκης (Ούτι) &
Monika Fries (Μπανσούρι), Άγγελος Κουρομιχελάκης (Μπουλγαρί-Λύρα)

00:30 Νυχτερινές Ragas / Ινδική Μουσική
Daud Khan Sadozai (Σαρόντ), Ciro Montanari (Τάμπλα)

Σάββατο 4 Αυγούστου

Σπηλιάδα 21:30 Παραδοσιακά από Ανατολία και Πρωτότυπες Συνθέσεις
Cihan Turkoglu (Σάζι- Τραγούδι)

22:30 Zohar Fresco / Carlo Rizzo
Zohar Fresco (Κρουστά-Μπεντίρ), Carlo Rizzo (Κρουστά, Ταμπουρέλο)

Κήπος 21:30 Houdetsi Mix
Ευγένιος Βούλγαρης (Γυαλί Ταμπούρ), Δημήτρης Τασούδης (Τύμπανα), Παύλος Σπυρόπουλος (Κοντραμπάσο), Χρήστος Μπάρμπας (Νέυ)

22:30 Γέρανος / Κρητικά & Παραδοσιακά από όλη την Ελλάδα
Μαρία Φασουλάκη (Τραγούδι -Κρουστά), Γιάννης Παξιμαδάκης, (Λαούτο- Μπουλγαρί), Γιώργος Γιανναδάκης (Λύρες), Γιώργος Ζαχαριουδάκης (Πνευστά)

23:30 Μεγάλη Συναυλία Κλεισίματος του Φεστιβάλ

Καθημερινά

Στους δρόμους Από τις 19:00 Αγορά βιολογικών & τοπικών προϊόντων
του χωριού

Κεντρική Πλατεία Από τις 19:00 Έκθεση Oργανoποιίας
/Πεύκο
Μικρή 20:30 Βελισσάριος, ο Τίγρης Φούρναρης
Πλατεία Μουσική Παράσταση Θεάτρου Σκιών για μικρούς και μεγάλους
Ομάδα Σουρτούκ (Ελένη Ρουσοπούλου, Κάκια Καλαντζίδου)
Χατζινές Από τις 21:30 Κρητική Μουσική και Χορός με τους:
Βαγγέλη Αλεξάκη, Γιώργη Βουιδάσκη, Μιχάλη Γρινιεζάκη, Νώντα Ερωτοκριτάκη, Νικόλα Καράτζη, Αντώνη Καράτζη, Νίκο Καλομοίρη, Αντώνη Μανουσάκη, Μανώλη Παπαδάκη, Νίκο Σπανουδάκη, Γιώργο Τριανταφυλλάκη, Μιχάλη Τζορμπατζάκη, Αντώνη Φραγκάκη, Γιώργη Χριστονάκη, Βασίλη Χατζημακρή
και τα συγκροτήματά τους