Ο Απόλλωνας έκανε την έκπληξη της πρεμιέρας στο Κύπελλο της ΕΠΣΧ, αφού για τον 6ο όμιλο απέσπασε ισοπαλία (1-1) από τα Κεραμειά.

Ο εκπρόσωπος της ΕΠΣΧ στη Δ' Εθνική, Κισσαμικός, τα... χρειάστηκε στη Σούδα, αφού κέρδισε με 3-2 και ανατροπή στο σκορ. 

Ο Άρης προηγήθηκε στο 30' μετά από ομαδική ενέργεια που ολοκλήρωσε με πλασέ ο Βλαχάκης, για να ισοφαρίσει στο 42' ο Σουχλάκης.

Στο 60' από "ασσίστ" του Κεμπάτσι ο Μάστορας έδωσε προβάδισμα και πάλι στους γηπεδούχους, για να αναλάβει... δράση ο Σαλταπίδας, που με δύο γκολ, στο 70' και στο 85', έφερε την ανατροπή στο σκορ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Καστελίου.

Με το... δεξί ξεκίνησε και ο κάτοχος του τροπαίου Μινώταυρος, που επιβλήθηκε με 4-0 της Σπάθας στο Κολυμβάρι.

Στο τέλος του παιχνιδιού κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Φωστήρα ο Ακρίτας με 2-0 (88' Μανουσάκης, 90' Σήφης Αποστολάκης), ενώ ο Ίκαρος δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Γρανίτη, κερδίζοντας με 4-0 (φώτο). Οι Αργυρίου (9') και Χριστόπουλος (26') σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ακόμα δύο γκολ ήρθαν στην επανάληψη με τον Μανουσάκη (πεν. 50') και (ξανά) τον Χριστόπουλο (60').

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στον Αλικιανό, όπου Α.Ε. Κυδωνίας και Ασπίδα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 (68' Προβιδάκης, 92' Δ. Ιγγλεζάκης-70', 88' Καραθανάσης).

Τέλος η περσινή φιναλίστ του Κυπέλλου Ιωνία 2000 επιβλήθηκε του Τιτάν με 5-1. 

2ος όμιλος
Ακρίτας-Φωστήρας 2-0

3ος όμιλος
Αρης Σ.-Κισσαμικός 2-3

4ος όμιλος
Α.Ε. Κυδωνίας-Ασπίδα 2-2
Ρεπό: Παλαιόχωρα

5ος όμιλος
Ιωνία 2000-Τιτάν 5-1
Ρεπό: Α.Ο. Περιβολίων

6ος όμιλος
Γρανίτης-Ίκαρος Μ. 0-4

Κεραμειά-Απόλλων 1-1

8ος όμιλος
Σπάθα-Μινώταυρος 0-4

Κυριακή 26 Αυγούστου (10.30)
1ος όμιλος
Κρ. Αστήρ-Νέοι Χανίων στη Μοναχή Ελιά
Βραχνάκη (Καπαδουκάκης-Παναγόπουλος)
Παρατηρητής: Αλογδιανάκης

Ρεπό: Νέος Σαμψών

8ος όμιλος
ΔΑΑΟΧ-Αστέρας Μαν. στους Αγ. Αποστόλους (8ος όμιλος)
Γιαννουλάκης Χρ. (Ανεζάκης-Ούτας)
Παρατηρητής: Χατζηδάκης

Κυριακή 26 Αυγούστου (17.00)
2ος όμιλος
Ροδωπού-Θύελλα Καλ. στο Κολυμβάρι
Φραντζολάκης (Βαβουράκης-Μαραγκάκης)
Παρατηρητής: Κουρκούνας

3ος όμιλος
Χάλης-Αρης Βουκ. στον Αλικιανό
Μιχελάκης (Αναστασάκης-Σγουράκης)
Παρατηρητής: Δεδότσης

7ος όμιλος
Δόξα Παχ.-Πανακρωτηριακός στη Μοναχή Ελιά
Καλφάκης (Σώμης-Γιουματζίδης)
Παρατηρητής: Τσαγκαράκης

Κορωνίδα-Ηρακλής Νερ. στο Βάμο
Βαμιανάκης (Κανελάκης-Κουρκουμελάκης Α.)
Παρατηρητής: Γιαννακάκης




Λευτέρης Αντωνακάκης