Ο Απόλλωνας έκανε την έκπληξη της πρεμιέρας στο Κύπελλο της ΕΠΣΧ, αφού για τον 6ο όμιλο απέσπασε ισοπαλία (1-1) από τα Κεραμειά.
Ο εκπρόσωπος της ΕΠΣΧ στη Δ\’ Εθνική, Κισσαμικός, τα… χρειάστηκε στη Σούδα, αφού κέρδισε με 3-2 και ανατροπή στο σκορ.
Ο Άρης προηγήθηκε στο 30\’ μετά από ομαδική ενέργεια που ολοκλήρωσε με πλασέ ο Βλαχάκης, για να ισοφαρίσει στο 42\’ ο Σουχλάκης.
Στο 60\’ από \”ασσίστ\” του Κεμπάτσι ο Μάστορας έδωσε προβάδισμα και πάλι στους γηπεδούχους, για να αναλάβει… δράση ο Σαλταπίδας, που με δύο γκολ, στο 70\’ και στο 85\’, έφερε την ανατροπή στο σκορ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Καστελίου.
Με το… δεξί ξεκίνησε και ο κάτοχος του τροπαίου Μινώταυρος, που επιβλήθηκε με 4-0 της Σπάθας στο Κολυμβάρι.
Στο τέλος του παιχνιδιού κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Φωστήρα ο Ακρίτας με 2-0 (88\’ Μανουσάκης, 90\’ Σήφης Αποστολάκης), ενώ ο Ίκαρος δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Γρανίτη, κερδίζοντας με 4-0 (φώτο). Οι Αργυρίου (9\’) και Χριστόπουλος (26\’) σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ακόμα δύο γκολ ήρθαν στην επανάληψη με τον Μανουσάκη (πεν. 50\’) και (ξανά) τον Χριστόπουλο (60\’).
Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στον Αλικιανό, όπου Α.Ε. Κυδωνίας και Ασπίδα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 (68\’ Προβιδάκης, 92\’ Δ. Ιγγλεζάκης-70\’, 88\’ Καραθανάσης).
Τέλος η περσινή φιναλίστ του Κυπέλλου Ιωνία 2000 επιβλήθηκε του Τιτάν με 5-1.