Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ηρακλή Ψαχνών να δείχνει πιο δραστήριος στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης ωστόσο ο Εργοτέλης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζαχόρα. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρίσκει τον Εργοτέλη να είναι καλύτερος μετά το 30\’ και να προηγείται με 0-1.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες μετά από δεύτερη κίτρινη στον Σέγκο. Ο Ηρακλής Ψαχνών συνέχισε να πιέζει για να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Εργοτέλης έκανε έτσι το \”δύο στα δύο\” στο πρωτάθλημα (την 1η αγωνιστική είχε ρεπό) και έπιασε με έξι βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας τον Φωκικό και τον Πανσερραϊκό

Οι φάσεις του αγώνα:

8΄ Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Το σουτ του Μπουχαλάκη, απέκρουσε ο Σικαλιάς

26΄Ο Ρομάνο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιοβλανοβιτς έπιασε την κεφαλιά, ο Σικαλιάς απομάκρυνε

40\’ Πεναλτι και γκολ για τον Εργοτέλη.Ο Ζαχόρα ανατράπηκε από τον Σικαλιά με τον διαιτητή να δείχνει την ασπρη βούλα και να \”κιτρινίζει\” τον γκολκίπερ των γηπεδούχων

55΄ Δεύτερη κίτρινη στον Σέγκο.

56΄ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Ποκόνγκ βγήκε τετ α τετ, απομάκρυνε ο Αθανασίου

72΄ Ωραία ενέργεια από τον Μπουχαλάκη, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ