Η Ιωνία 2000 πήρε το ντέρμπι απέναντι στον Άρη Σούδας με 4-1, ενώ με νίκες συνέχισαν Ηρακλής Νεροκούρου και Ροδωπού.
Οι τρεις ομάδες αυτές \”συγκατοικούν\” στην κορυφή του 1ου ομίλου και είναι πολύ κοντά στη συμμετοχή τους στον όμιλο τίτλου της β\’ φάσης του πρωταθλήματος Α\’ ΕΠΣΧ.

Στο Ε.Σ. Χανίων στο 35\’ ο Μποντούρι ανατράπηκε από τον Μουτζούρη, με τον διαιτητή Χρ. Γιαννουλάκη να αποβάλλει με κόκκινη τον τερματοφύλακα του Άρη. Κάτω από την εστία κάθισε ο νεαρός Σαρτζετάκης, που παρά την καλή του προσπάθεια δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 1-0 για την Ιωνία από την εκτέλεση πέναλτι του Γιανολάρη στο 36\’. Δύο λεπτά αργότερα ο Βακαλουνάκης σημείωσε το 2-0, ενώ ο ίδιος είχε δοκάρι στο 44\’. Στο 49\’ ο Μπαντουράκης σημείωσε το 3-0, για να μειώσει στο 53\’ ο Αράπη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 89\’ ο Τόλιας, ενώ λόγω τραυματισμού του Κεμπάτσι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννιά παίκτες.

Στους Αγ. Αποστόλους ο Γρανίτης προηγήθηκε 2-1 του Ηρακλή, αλλά ο σύλλογος των Νεροκούρου πέτυχε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με σκορ 5-3.

Την τρίτη τους νίκη στη σειρά πανηγύρισαν τα Ροδωπού, με 2-0 απέναντι στον Ακρίτα, με τους Κωστόπουλο (10\’) και Στρατουδάκη (55\’) να σκοράρουν.

Στο Βάμο η Κορωνίδα σημείωσε τη 2η νίκη της με σκορ 3-0 επί του Αστέρα Μανολιόπουλου, που άντεξε για ένα ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με 11 παίκτες και συνέχισαν στο β\’ μέρος με 10, με αποτέλεσμα να \”καθαρίσουν\” γρήγορα οι γηπεδούχοι στην επανάληψη την υπόθεση νίκη με σκόρερ τους Μαρινάκη (55\’), Τζαγκαράκη (60\’) και Μαρίν (65\’).

Τέλος, στα Καθιανά ο Μαρίνος-Ξυδής έδωσε προβάδισμα στον Κρ. Αστέρα, αλλά ο νεαρός Μεσαρχάκης στο 78\’ με το 5ο του γκολ στο πρωτάθλημα χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στον Πανακρωτηριακό.