Την Κυριακή 6 Μαρτίου, στο Εθν. Στ. Χανίων, πραγματοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία οι Διασυλλογικοί-Αναπτυξιακοί Αγώνες ΠΠ-ΠΚ Β’ (Πολύαθλα) για Χανιά και Ηράκλειο.

Αναλυτικά όσα αναφέρει η επίσημη ενημέρωση της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης για τους αγώνες:

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθησαν την  Κυριακή 6 Μαρτίου στο Εθνικό Στάδιο Χανίων οι Διασυλλογικοί - Αναπτυξιακοί Αγώνες ΠΠ-ΠΚ Β΄ (Πολύαθλα), των νομών Χανίων και Ηρακλείου για αθλητές – αθλήτριες ηλικίας   12 - 13 ετών.

Οι νεαροί αθλητές στα πλαίσια της εκμάθησης τους στο σύνολο των αγωνισμάτων του στίβου, συμμετείχαν σε τρία αγωνίσματα ο καθένας και συγκεκριμένα σε ένα δρόμο, ένα άλμα και μία ρίψη.

Στους αγώνες συμμετείχαν 200 περίπου νεαροί αθλητές από τα σωματεία μας Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλο, Ο.Φ. Ηρακλείου, Α.Ο. Κύδων, Γ.Ε. Ηρακλείου, Α.Ο. Καστέλι Κισσάμου, Α.Π.Σ. Πήγασος Ηρακλείου, που γέμισαν το στάδιο με τα χαμογελά, τις φωνές τους και την αγωνιστική τους προσπάθεια. Δεκάδες ήταν επίσης οι γονείς των παιδιών που παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τους αγώνες και χειροκρότησαν τα παιδιά.

Η Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κρήτης και τα σωματεία στίβου ευχαριστούν τους μεγάλους συμμάχους του στίβου της Κρήτης και συγκεκριμένα την Περιφέρεια Κρήτης, τις  Περιφερειακές Ενότητες Ηρακλείου και Χανίων, το Εθνικό Στάδιο Χανίων και το Σύνδεσμο Κριτών Στίβου Χανίων, που στήριξαν με κάθε τρόπο τους αγώνες.

Οι έξι πρώτοι νικητές – νικήτριες της συνολικής βαθμολογίας στα Πολύαθλα είναι:

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄

1) Σχοιναράκης    Ανδρέας Ο.Φ.Η.                   255 Βαθμούς

-)  Χριστοφοράκης Γιάννης Ο.Φ.Η.                   255

3) Μπουζάκης Κώστας       Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος  225

4) Ανδρουλάκης Μανόλης  Α.Ο. Κύδων            215

-) Μανινάκης Αντώνης       Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος   215

-) Κουβεδάκης Γιώργος     Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος   215

-) Μαρεντάκης Μανόλης    Α.Ο. Κισσάμου        215

-) Αγκόλι Αλέξανδρος        Α.Ο. Κισσάμου        215

-) Μαρεντάκης Μανόλης    Α.Ο. Κισσάμου        215

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄

1) Παπαγρηγοράκη Γεώργια  Α.Ο. Κύδων             275 Βαθμούς

-) Κατσούλη Ελένη                 Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος    275            

3) Κοκόζοβα  Ροζαλία            Γ.Α.Σ. Μαλλίων        265

4) Οικονομάκη Άννα              Α.Ο. Κύδων              250

-) Μπιτσάκη  Νικολέτα            Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος    250                      

6) Σημαντηράκη Ειρήνη         Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος     230            

Στα ατομικά αγωνίσματα πρώτευσαν: 60μ ΠΠΒ': Χριστοφοράκης Γιάννης (ΟΦΗ) 7.92, Σχοιναράκης Ανδρέας (ΟΦΗ) 8.12, Ανδρουλάκης Μανόλης (Κύδων) 8.21

1000μ ΠΠΒ': Καραμέτα Άγγελος (ΑΟ Κισσάμου) 3.27.65, Άγκολι Αλέξανδρος (ΑΟ Κισσάμου) 3.31.56, Πετράκης Πέτρος (Κύδων) 3.44.73

Άλμα σε μήκος ΠΠΒ': Χριστοφοράκης Γιάννης (ΟΦΗ) 4.88, Σχοιναράκης Ανδρέας (ΟΦΗ) 4.43 Κουβεδάκης Γιώργος (Βενιζέλος) 4.40

Μπαλάκι ΠΠΒ': Μπουζάκης Κωνσταντίνος (Βενιζέλος) 49.90, Μανινάκης Αντώνιος (Βενιζέλος) 47.20, Σχοιναράκης Ανδρέας (ΟΦΗ) 43.80

1000μ ΠΚΒ': Κατσούλη Έλενα (Βενιζέλος) 3.20.00, Μπιτσάκη Νικολέτα (Βενιζέλος) 3.24.50, Παπαθεοφίλου Νεφέλη (Κύδων) 3.31.08

60μ Εμπόδια ΠΚΒ": Παπαγηγοράκη Γεωργία (Κύδων) 10.40, Σημαντηράκη Ειρήνη (Βενιζέλος) 10.48, Οικονομάκη Άννα (Κύδων) 10.57

Άλμα σε ύψος ΠΚΒ": Κοκόζοβα Ροζαλία (ΓΑΣ Μαλίων) 1.50, Κατσούλη Ελένη (Βενιζέλος) 1.40, Βαβουλέ (Κύδων) 1.30, Παπαγρηγοράκη Γεωργία (Κύδων) 1.30, Δούλια Νικολέτα (ΓΑΣ ΜΑλίων) 1.30, Σαρημανώλη Αντωνία (Βενιζέλος) 1.30

Σφαιροβολία ΠΚΒ": Οικονομάκη Άννα (Κύδων) 8.79, Παπαγρηγοράκη Γεωργία (Κύδων) 8.44, Δασκαλάκη Μαριάνθη (ΟΦΗ) 7.68