Με μοναδική διαφοροποίηση σε σχέσεις με άλλες χρονιές την διεξαγωγή της α’ φάσης στις έδρες των ομάδων ξεκινάει στις 17 Σεπτεμβρίου το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΧ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της α’ φάσης:
1ος όμιλος:
1η Αγωνιστική
Α.Ο. Περιβολίων-Ίκαρος Μ.         
Τιτάν-Αστέρας Μαν.          
Ηρακλής Νερ.-Πανακρωτηριακός          
Δόξα Παχ.-Ιωνία     
Ροδωπού-Άρης Σούδας     

2η Αγωνιστική                             
Ίκαρος Μ.-Ηρακλής Νερ. 
Τιτάν-Α.Ο. Περιβολίων      
Ιωνία-Άρης Σούδας
Πανακρωτηριακός-Ροδωπού       
Αστέρας Μαν.-Δόξα Παχ. 

3η Αγωνιστική                             
Α.Ο. Περιβολίων-Ηρακλής Νερ.  
Δόξα Παχ.-Τιτάν     
Ροδωπού-Ίκαρος Μ.          
Άρης Σούδας -Αστέρας Μαν.        
Ιωνία-Πανακρωτηριακός  

4η Αγωνιστική                             
Ίκαρος Μ.-Ιωνία     
Τιτάν-Άρης Σούδας
Ηρακλής Νερ.-Ροδωπού   
Δόξα Παχ.-Α.Ο. Περιβολίων         
Αστέρας Μαν.-Πανακρωτηριακός          

5η Αγωνιστική                             
Α.Ο. Περιβολίων-Ροδωπού           
Ίκαρος Μ.-Αστέρας Μαν. 
Άρης Σούδας-Δόξα Παχ.   
Ιωνία-Ηρακλής Νερ.          
Πανακρωτηριακός-Τιτάν  

6η Αγωνιστική                             
Τιτάν-Ίκαρος Μ.     
Ηρακλής Νερ.-Αστέρας Μαν.       
Δόξα Παχ.-Πανακρωτηριακός     
Ροδωπού-Ιωνία       
Άρης Σούδας-Α.Ο. Περιβολίων    

7η Αγωνιστική                             
Ίκαρος Μ.-Δόξα Παχ.        
Ηρακλής Νερ.-Τιτάν          
Ιωνία-Α.Ο. Περιβολίων      
Πανακρ0ωτηριακός-Άρης Σούδας          
Αστέρας Μαν.-Ροδωπού   

8η Αγωνιστική                             
Α.Ο. Περιβολίων-Πανακρωτηριακός      
Δόξα Παχ.-Ηρακλής Νερ. 
Ροδωπού-Τιτάν       
Άρης Σούδας-Ίκαρος Μ.   
Αστέρας Μαν.-Ιωνία          

9η Αγωνιστική                             
Α.Ο. Περιβολίων-Αστέρας Μαν.  
Τιτάν-Ιωνία  
Ηρακλής Νερ.-Άρης Σούδας         
Ροδωπού-Δόξα Παχ.          
Πανακρωτηριακός-Ίκαρος Μ.     

2ος όμιλος
1η Αγωνιστική
                              
ΔΑΑΟΧ/ΑΟΔΑ-Παλαιόχωρα       
Θύελλα Καλ.-Ασπίδα         
Κεραμειά-Ακρίτας  
Κορωνίδα-Κισαμικός         
Γρανίτης-Κρ. Αστέρας       

2η Αγωνιστική                             
Παλαιόχωρα-Κεραμειά     
Θύελλα Καλ.-ΔΑΑΟΧ/ΑΟΔΑ
Κισαμικός-Κρ. Αστέρας     
Ακρίτας-Γρανίτης   
Ασπίδα-Κορωνίδα  

3η Αγωνιστική                             
ΔΑΑΟΧ/ΑΟΔΑ-Κεραμειά 
Κορωνίδα-Θύελλα Καλ.     
Γρανίτης-Παλαιόχωρα      
Κρ. Αστέρας-Ασπίδα          
Κισαμικός-Ακρίτας 

4η Αγωνιστική                             
Παλαιόχωρα-Κισαμικός    
Θύελλα Καλ.-Κρ. Αστέρας
Κεραμειά-Γρανίτης
Κορωνίδα-ΔΑΑΟΧ/ΑΟΔΑ
Ασπίδα-Ακρίτας      

5η Αγωνιστική                                                                 
ΔΑΑΟΧ/ΑΟΔΑ-Γρανίτης  
Παλαιόχωρα-Ασπίδα         
Κρ. Αστέρας-Κορωνίδα     
Κισαμικός-Κεραμειά          
Ακρίτας-Θύελλα Καλ.        

6η Αγωνιστική                                                                 
Θύελλα Καλ.-Παλαιόχωρα           
Κεραμειά-Ασπίδα   
Κορωνίδα-Ακρίτας 
Γρανίτης-Κισαμικός           
Κρ. Αστέρας-ΔΑΑΟΧ/ΑΟΔΑ        

7η Αγωνιστική                             
Παλαιόχωρα-Κορωνίδα    
Κεραμειά-Θύελλα Καλ.     
Κισαμικός-ΔΑΑΟΧ/ΑΟΔΑ
Ακρίτας-Κρ. Αστέρας         
Ασπίδα-Γρανίτης    

8η Αγωνιστική                             
ΔΑΑΟΧ/ΑΟΔΑ-Ακρίτας    
Κορωνίδα-Κεραμειά          
Γρανίτης-Θύελλα Καλ.       
Κρ. Αστέρας-Παλαιόχωρα
Ασπίδα-Κισαμικός  

9η Αγωνιστική                             
ΔΑΑΟΧ/ΑΟΔΑ-Ασπίδα     
Θύελλα Καλ.-Κισαμικός    
Κεραμειά-Κρ. Αστέρας      
Γρανίτης-Κορωνίδα
Ακρίτας-Παλαιόχωρα        

Οι πέντε πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο θα σχηματίσουν μετά τον Όμιλο τίτλου και οι υπόλοιπες τον Όμιλο παραμονής.




 Λευτέρης Αντωνακάκης