Σε ένα παιχνίδι όπου ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό ο ΑΓΟΡ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ηλυσιακό για την 2η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ των ανδρών.

Για την ακρίβεια η ομάδα του Στέργιου Κουφού έχασε ένα δικό της ματς στις λεπτομέρειες καθώς ο ΑΓΟΡ αστόχησε στην τελευταία του επίθεση σε λέι απ του Παπανικολάου και ο Τόμπσον με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 78-76.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε δυνατά και με τον Γιώργο Γαλιώτο να κάνει ότι θέλει κάτω από τις δύο ρακέτες ξέφυγε 18-14 στο 5΄. Στο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Στ. Κουφού με αιχμή του δόρατος τον Μίτσελ μείωσε σε 28-27.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κώστας Φλεβαράκης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που είχε στη διάθεση του, ο Ηλυσιακός δεν έχασε το ρυθμό και στο 15’ προηγήθηκε με 39-33. Ο Μόρνινγκσταρ… πήρε ωστόσο τη σκυτάλη από τον Μίτσελ και με προσωπικούς πόντους έφερε το ματς στα ίσια, με σκορ ημιχρόνου το 45-44.

Στο δεύτερο μέρος το Ρέθυμνο εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένο στην άμυνα και στο 26’ πέρασε μπροστά με 50-52. Όμως με δύο απίστευτες εμπνεύσεις του Τόμπσον και αλλεπάλληλα καρφώματα του Χολ, ο Ηλυσιακός πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκόρ με 56-52 στο 28’ και 60-55 στο 30’.

Ο Χολ είχε πάρει για τα καλά μπροστά και κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια βοήθησε τον Ηλυσιακό να προηγηθεί 62-55 στο 31’.

Κάπου εκεί χάθηκε η συγκέντρωση στην άμυνα και οι Παπανικολάου-Μόρνινγσταρ με διαδοχικά καλάθια και σερί 11-0 γύρισαν το ματς (62-66), επτά λεπτά πριν το τέλος.

Ο Νίκος Χατζής ανέλαβε δράση και με γκολ φάουλ έβγαλε εκτός ματς τον Πέτγουεϊ (5ο) και έγραψε το 68-66 με 4’.30’’ να απομένουν. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Καλαματιανός κέρδισε αντιαθλητικό από τον Μόρνινγκσταρ και με 2/2 βολές έκανε το 70-66.Ο ΑΓΟΡ αντέδρασε και με 5 σερί πόντους του Δορκοφίκη μείωσε σε 72-71 με τρία λεπτά για τη λήξη, ενώ με ένα ακόμη τρίποντο του Δέδα πέρασε 73-74 στο 38’.

Με 1’.09’’ για το τέλος ο Χολ με 2/2 βολές ισοφάρισε 76-76, ο Μίτσελ δεν ευστόχησε και στον αντίποδα ο Τόμπσον αστόχησε όμως ο Κασελάκης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ από τον Καλλινικίδη.

Ο Έλληνας φόργουορντ με 1/2 βολές έκανε το 77-76. Ο Λάτοβιτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Χολ πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ από τον Μίτσελ όμως με 0/2 βολές έχασε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς στα 15’’. Το Ρέθυμνο είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως ο Παπανικολάου αστόχησε σε λέι απ και ο Τόμπσον με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 78-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 45-44, 60-55, 78-76

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης):Τόμπσον 8(1), Χατζής 16(1), Κασελάκης 1, Νάνα 11, Γαλιώτος 16, Τόντιτς 6, Αποστολίδης 5, Χολ 15, Ματαλόν, Σπανός.

ΑΓΟΡ (Κουφός): Τσόκλας 5(1), Μίτσελ 13(1), Πέτγουεϊ 8, Καλλινικίδης 5(1), Λάτοβιτς , Δορκοφίκης 13(1), Μόρνινγκσταρ 16(2), Δέδας 6(2) ,Παπανικολάου 10.