Μέχρι το 2009 η ανώτερη κατηγορία που συμμετείχε ο Πλατανιάς ήταν το Περιφερειακό πρωτάθλημα, όπου είχε καταξιωθεί ανάμεσα στις παραδοσιακές δυνάμεις της κατηγορίας.

Εκείνη τη σεζόν (2008-09) ήρθε η πρώτη μεγάλη επιτυχία της ομάδας, όπου με προπονητή τον Χρήστο Βασιλείου κατέκτησε το πρωτάθλημα και την άνοδο στη Football League 2.

Μετά από μία πρώτη αναγνωριστική χρονιά στην κατηγορία και με τον Μίκι Τσίρκοβιτς να αντικαθιστά τον Βασιλείου στη διάρκεια του πρωταθλήματος οι «ερυθρόλευκοι» διατηρήθηκαν στην τρίτη τη τάξει εθνική κατηγορία.

Ο Σέρβος καθοδήγησε την ομάδα στο επόμενο πρωτάθλημα, αλλά από την 5η αγωνιστική και μετά ανέλαβε ο Τίμος Καβακάς.

Με τον 39χρονο τεχνικό ο Πλατανιάς διέγραψε μια εντυπωσιακή πορεία, «πιάνοντας» και κορυφή, αλλά στο τέλος δεν άντεξε και τερμάτισε στην 5η θέση, που ούτως ή άλλως ήταν επιτυχία.

Οι ανακατατάξεις στις εθνικές κατηγορίες και το… ξεσκαρτάρισμα έφεραν τελικά την χανιώτικη ομάδα στη Football League και το χανιώτικο ποδόσφαιρο απέκτησε πάλι εκπρόσωπο στη δεύτερη εθνική μετά από 28 χρόνια.

Ιστορικές στιγμές ζουν στον Πλατανιά και επιδιώκουν να μην είναι… περαστικοί από την κατηγορία.

Το όμορφο ταξίδι ξεκινάει την Κυριακή στην Πάτρα με αντίπαλο την Παναχαϊκή.