Το παιχνίδι αυτό αποτέλεσε την τελευταία εμφάνιση του Λαμάρ Ράιτ με τη φανέλα του Ρεθύμνου, καθώς τις επόμενες ημέρες θα αναχωρήσει για την Κροατία. Λίγες μέρες νωρίτερα δηλαδή από το προγραμματισμένο τέλος του συμβολαίου του στις 3 Απριλίου.

Η εικόνα του αγώνα

Καλό ξεκίνημα έκανε το Ρέθυμνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 9-4 στο 4ο λεπτό κι έδειξε να ελέγχει τον αγώνα, με όπλο του το γρήγορο παιχνίδι. Ο Πέτγουεϊ με 2/2 βολές έκανε το 11-6, ενώ ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 13 όλα με τον Γεωργαλή να ευστοχεί έξω από τα 6.75μ. Πάντως, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με σερί 5-0 ολοκλήρωσαν το α\’ δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 18-13.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για το Ρέθυμνο που χάρη σε ένα επιμέρους 8-2 ξέφυγε ακόμα και με 11 πόντους διαφορά (26-15). Ο Κολοσσός άρχισε πάντως να πλησιάζει με τους Χάτεν και Μπόικιν οι οποίοι έδωσαν σημαντικές ανάσες στην ομάδα τους. Με δίποντο του πρώτου μάλιστα ο Κολοσσός πέρασε μπροστά στο σκορ στο 18΄γράφοντας το 31-32.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και δεν επέτρεψαν στους \”θαλασσί\” να ξαναπάρουν το προβάδισμα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 36-36. Ο Κολοσσός είχε την υπεροχή στα ριμπάουντ (20-13), όμως είχε κάνει περισσότερα λάθη (10-7). Από την άλλη οι παίκτες του Στ. Κουφού  είχαν κλέψει 7 φορές την μπάλα, όμως τα 5/19 σουτ τριών πόντων δεν τους έδιναν ένα καλό ποσοστό ευστοχίας.

Ντέρμπι με τα όλα του

Στην επανάληψη, το ματς έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει (38-39, 42-41) μέχρι που οι Κρητικοί έτρεξαν ένα μικρό σερί (5-0) με το οποίο προηγήθηκαν με 47-41.

Ωστόσο, η αντίδραση του Κολοσσού ήταν άμεση… Πλησίασε και πάλι στο σκορ και κατάφερε ξανά να ροκανίσει τη διαφορά μένοντας μέσα στο παιχνίδι. Μάλιστα, με τον Λιακόπουλο πήρε το προβάδισμα στο τέλος του γ΄δεκαλέπτου με το σκορ στο 55-56.

Από εκεί και πέρα, ο Ράιτ πήρε το… όπλο του και με διαδοχικά σουτ έκανε το 61-58, δίνοντας και πάλι το ρόλο του οδηγού στην ομάδα του. Μάλιστα στο 37\’ της χάρισε αέρα 4 πόντων (66-62), ενώ ο Πέτγουεϊ έγραψε το 68-62 με 2/2 βολές, μειώνοντας τις ελπίδες των \”θαλασσί\”.

Η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει κι άλλο και παρ\’ ότι ο Κολοσσός μείωσε προς το τέλος του αγώνα, δεν κατάφερε να κρατήσει το +3 με το οποίο είχε επικρατήσει στον α΄αγώνα, χάνοντας τελικά με σκορ 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-36, 55-56, 76-70

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 11(2), Κούμουλος, Παπανικολάου 5, Ράιτ 23(1), Τσόχλας 3, Καλλινικίδης 2, Λάτοβιτς 6(2), Πέτγουεϊ 21(1), Δέδας 5(1), Κατσαρές.

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 9(1), Χάτεν 10(2), Καλαϊτζής, Πάνος, Γωργαλής 3(1), Ασημακόπουλος 7(1), Μπόικιν 13(1), Χαρίσης 6, Τσάμης 13, Χόπσον 9(2), Κομποδιέτας.