Ο Κισσαμικός με την πιο \”χορταστική\” του εμφάνιση επιβλήθηκε της Αναγέννησης με 4-0 και πλέον απολαμβάνει τη… μοναξιά της κορυφής, αφού ο Ατρόμητος Πειραιά την ίδια ώρα ισοφάριζε στις καθυστερήσεις την Κηφισιά σε 2-2.
Στο 30\’ ο Στεφανίδης άνοιξε το σκορ \”διώχνοντας\” από νωρίς το άγχος, με τον Μποτωνάκη στο 35\’ να πετυχαίνει το 2-0.
Οι δύο αλλαγές του Μπαξεβάνου, Πασιαλής (82\’) και Βλάχος (89\’), έδωσαν μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της Χανιώτικης ομάδας.

Το \”φιλμ\” του αγώνα

23’ Φάουλ του Κιπτίου απέκρουσε σε κόρνερ ο Αλευράς.
24’ Σουτ του Σουμπασάκη κόντραρε σε σώματα και κατέληξε στην \”αγκαλιά\” του Αλευρά.
29’ Σέντρα του Τσερκέζου, γυριστό σουτ του Σουμπασάκη κόντραρε στον Ζντράβκοβιτς με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ξανά ο Αλευράς.

30’ ΓΚΟΛ: Ωραία συνεργασία Σουμπασάκη-Βιδάλη, από σέντρα του τελευταίου ο Στεφανίδης με κεφαλιά ανοίγει το σκορ (1-0).

34’ Δυνατό σουτ του Μποτωνάκη άουτ.

35’ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Τσικουδάκη για τον Μποτωνάκη που μόνος απέναντι από τον Αλευρά τον πλασάρει ιδανικά για το 2-0.

44’ Σουτ του Σουμπασάκη μπλοκάρει ο Αλευράς.
46’ Πάσα του Κιπτίου στον Σουμπασάκη, που αν και σε θέση βολής πασάρει στον Τσικουδάκη, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
51’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ζαμπετάκη για δυνατό μαρκάρισμα στον Τσικουδάκη.
60’ Πάσα του Μποτωνάκη στον Κιπτίου, το σουτ του οποίου αποκρούει με το πόδι ο Αλευράς.
64’ Εκτέλεση φάουλ του Μποτωνάκη με πάσα για τον Κιπτίου, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
67’ Πάσα του Στεφανίδη στον Τσικουδάκη, που προσπάθησε να σκοράρει με σκαφτό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
74’ Μακρινό σουτ του Στεφανίδη μπλοκάρει ο Αλευράς.
75’ Σουτ του Μποτωνάκη αποκρούει με τα γόνατα ο Αλευράς και στη συνέχεια το σουτ του Κιπτίου διώχνει ο Κ. του Γ. Λαμπράκης.

82’ ΓΚΟΛ: Μακρινή μπαλιά του Σπαθάρα, διαγώνιο σουτ του Πασιαλή και 3-0.
89’ ΓΚΟΛ: Ωραία \”κομπίνα\” σε εκτέλεση φάουλ, με τον Μποτωνάκη να πασάρει στον Κιπτίου, που με τη σειρά του πάσαρε στον Βλάχο, ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα για το 4-0.

Διαιτητής: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Γαρεφαλάκης-Α. Δασκαλάκης (Ηρακλείου)
Κίτρινες κάρτες: Ζντράβκοβιτς (21’), Ζαμπετάκης (43’ και 51’), Χρυσοφάκης (63’), Δεδελετάκης (81’)
Π.Γ.Σ. Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Σπαθάρας, Καρβουνιάρης (84’ Ζαχ. Κομπογεννητάκης), Βιδάλης, Σελινιωτάκης, Κιπτίου, Μποτωνάκης , Τσικουδάκης (77’ Πασιαλής), Σουμπασάκης (67’ Βλάχος), Στεφανίδης.
Αναγέννηση Ιεράπετρας (Νίκος Δεδελετάκης): Αλευράς, Χρυσοφάκης (64’ Μάρκου), Ζαμπετάκης, Λιλάι, Χατζάκης, Ζντράβκοβιτς, Κρυστάλλης, Παϋσανίδης, Κ. Δεδελετάκης, Κόκα (54’ Μαστοράκης), Χάιντερ (67’ Κ. του Γ. Λαμπράκης).