Η καρδιά και η ψυχή των παικτών του Ρέθυμνο Aegean έκανε την εμφάνισή της το Σάββατο το απόγευμα στο Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου. Ο ΑΓΟΡ έχοντας για 6ο παίκτη τον κόσμο του κατάφερε και στο δεύτερο ημίχρονο μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι της αγωνιστικής με τους Ίκαρους επικρατώντας με 90-72. Με αυτή τη νίκη η ρεθυμνιώτικη ομάδα διατηρήθηκε στην 2η θέση, μαζί με το Λάυριο, ενώ συγχρόνως έθεσε ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης την ομάδα των Σερρών. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τάσος Χαρισμίδης με 27 πόντους και 10/11 δίποντα.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή ποιος θα είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση αφού έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 20-13 κι έχοντας 4/8 τρίποντα στο διάστημα αυτό. Η διαφορά δεν μειώθηκε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρά τα τραγικά ποσοστά ευστοχίας στις βολές (4/12) ο ΑΓΟΡ έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 8 πόντων (42-34).

Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού συνέχισαν στο ίδιο… μοτίβο και δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα επέδειξαν μεγαλύτερη διάθεση και κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό με το σκορ στο 30’ να είναι 65-52. Η κατάσταση ήταν μη ανατρέψιμη για τους Ίκαρους που όχι μόνο δεν μπόρεσαν να μειώσουν αλλά δέχτηκαν την ήττα με 18 πόντους διαφορά και τελικό σκορ 90-72.

Συγκλονιστική εμφάνιση για τους νικητές από τον Τάσο Χαρισμίδη που σημείωσε 27 πόντους (10/11 δίποντα) και 9 ριμπάουντ. Ο Μαγγουνής συμπλήρωσε 18 π., ο Λάτοβιτς 17 π. (4/7 τρίποντα) με 9 ριμπάουντ και ο αρχηγός Κούμουλος 14 π. Για την ομάδα των Σερρών ο Κακαρούδης είχε 16 πόντους.

Οι διαιτητές: Παναγιώτου – Μαγκλογιάννης – Παντελίδης.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 42-34, 65-52, 90-72.

ΑΓΟΡ (Κουφός) : Κυριακόπουλος 2, Κούμουλος 14 (2), Γκρούνμπεργκ 3 (1), Σακελλαρίου, Τσόχλας 9 (2), Μαγκουνής 18 (1), Χαρισμίδης 27 (1), Λάτοβιτς 17 (4).
Ίκαροι Σ. (Χατζηκυριακίδης) : Πεχλιβάνης 3 (1), Τότσιος 10, Κουκάς 12 (2), Καμπερίδης 11 (1), Τεβεντζίδης 6, Κακαρούδης 16 (2), Παβλίσεβιτς 6, Βοϊβατόπουλος 2, Τοπούζης 6.