Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξη Βασιλειάδη η εφηβική ομάδα του Άρη στο Μπάσκετ κατάφερε να πάρει το ντέρμπι απέναντι στον ΠΑΟΚ με 77-51 και να προκριθεί στον τελικό του Final 4 της ΕΚΑΣ Θεσσαλονίκης. Ο Ιεραπετρίτης γκάρντ ύψους 1.95 ήταν ασταμάτητος και με 21 πόντους οδήγησε την ομάδα του στον μεγάλο Τελικό που θα γίνει την Πέμπτη (21.00) με αντίπαλο τον Μαντουλίδη.

Χαρακτηριστική είναι και η αναφορά του www.infobasket.gr στο νεαρό Κρητικό που έχει συμμετοχές και με την μεγάλη ομάδα του Άρη:

\”Χάρη στην πολύ καλή άμυνα των «κιτρίνων» κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο προηγήθηκαν ακόμα και με 26 πόντους για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο 36-61. Ο Βασιλειάδης έμοιαζε ασταμάτητος και με κάρφωμα εκτόξευσε στην τέταρτη περίοδο τη διαφορά στους 28 (38-66) φτάνοντας τους 21 προσωπικούς πόντους!\”

Στον άλλο ημιτελικό ο Μαντουλίδης πήρε το… εισιτήριο απέναντι στη ΜΕΝΤ με 54-43 αλλά για να ελπίζει σε κατάκτηση του κυπέλλου θα πρέπει να βάλει… «στοπ» στον 18χρόνο Κρητικό, που έχει «κλέψει» καρδιές.