\”Καταστροφή\” ήταν η λέξη που χρησιμοποίησε ο Ράινερ Μάουρερ για να περιγράψει την ήττα της ομάδας του από τον Πλατανιά, στο γήπεδο των Περιβολίων.
Ο Γερμανός τεχνικός των Ακριτών χαρακτήρισε το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ως το χειρότερο για την ομάδα του στο πρωτάθλημα.
\”Αυτή η ήττα με 3-0 είναι καταστροφή για εμάς. Υπεύθυνος γι\’ αυτή την ήττα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο προπονητής. Ήταν άσχημη ημέρα για όλους μας και για την ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά καλοί και καλύτεροι από τον Πλατανιά. Είχαμε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Σολάρι, η οποία δεν μετουσιώθηκε σε γκολ, ενώ χάσαμε και κάποιες εύκολες πάσες πριν φτάσουμε στην τελική προσπάθεια. Μετά το πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πολλά νεύρα και χάσαμε τον έλεγχο. Ήταν το χειρότερο ημίχρονο της σεζόν. Κοιτάμε μπροστά ώστε να παρουσιαστούμε καλύτεροι στα επόμενα δύο παιχνίδια που ακολουθούν μέσα σε λίγες ημέρες\” ανέφερε χαρακτηριστικά ο προπονητής της Ξάνθης.