Καλή εικόνα έδειξε απέναντι στον Ολυμπιακό το Ρέθυμνο, στην δεύτερη ημέρα του 4ου Διεθνούς Τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης”, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 82-71.

Το άλλο ματς της ημέρας κρίθηκε στην παράταση με την Ούνιξ Καζάν να νικάει 91-86 τον ΠΑΟΚ.
Η επίσημη ενημέρωση από το Ρέθυμνο Aegean:
Με δύο πολύ δυνατά παιχνίδια συνεχίστηκε για δεύτερη μέρα το 4ο Διεθνές Τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Το Ρέθυμνο Aegean ηττήθηκε με 71-82 από τον Ολυμπιακό, αποδίδοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις ενόψει της συνέχειας. Κορυφαίοι για την ομάδα μας ήταν οι Κάνσιλ, Φαγιέ και Κουμπούρας με 15, 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι με 5 αναπάντητους πόντους (0-5) στο 2’. Στη συνέχεια η διαφορά αυξήθηκε σε διψήφιο αριθμό (5-15) για την ομάδα των φιλοξενούμενων. Η ομάδα μας με μπροστάρη και σε αυτό το παιχνίδι τον Φαγιέ, ο οποίος ξεπέρασε τελικά τον χθεσινό τραυματισμό, κατάφερε να πετύχει 9 πόντους σε 8 λεπτά και να μειώσει στο καλάθι (18-20), 42’’ πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Τελικά, με λέϊ-απ του Κάνσιλ στα τελευταία δευτερόλεπτα, γράφτηκε το 20-22.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Κράβιτς με 4 συνεχόμενους πόντους κατάφερε να ισοφαρίσει σε 26-26 αλλά και να χαρίσει μία εντυπωσιακή φάση με κάρφωμα στην επόμενη φάση. Ο Κουμπούρας στο 16’ ευστόχησε σε δίποντο, προσπερνώντας την ομάδα του Ολυμπιακού με σκορ 28-27, ενώ ο Άλεν με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα μας με 4 πόντους (31-27). Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι κατάφερε να «γυρίσει» το ματς και με σερί 2-12 υπέρ του έγραψε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (33-39).

Στο 2ο ημίχρονο, η ομάδα μας μπήκε δυναμικά και πάλι με τον Κράβιτς, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε λύσεις με τρίποντα του Λαφαγιέτ και του Λοτζέσκι, στέλνοντας την διαφορά στους 16  πόντους  (39-55) στο 26’, για πρώτη φορά. Από εκεί και έπειτα με επιμέρους σκορ 12-12, ολοκληρώθηκε το 3ο δεκάλεπτο στο 51-67 για τον Ολυμπιακό.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε τίποτα, με την ομάδα μας να είναι άστοχη επιθετικά και τον Ολυμπιακό να αυξάνει την απόδοση του, με τον Πέτγουεϊ να χαρίζει κάποιες φάσεις βγαλμένες από το παρελθόν, φορώντας τότε την φανέλα του Ρέθυμνο Aegean. Ο Κουμπούρας με συνεχόμενους πόντους μείωσε την διαφορά στους 13 πόντους, 2 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς. Μάλιστα, ο Κάνσιλ με τρίποντο στο 39’ κατέβασε και άλλο την διαφορά (68-79), όντας πρώτος σκόρερ της ομάδας μας με 15 πόντους. Το τελικό 71-82 διαμόρφωσε ο Φαγιέ με τρίποντο στο τέλος του αγώνα.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ:

Θανάσης Σκουρτόπουλος: «Ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ για μας. Σε γενικές γραμμές ανταποκριθήκαμε στις δυσκολίες του αγώνα αλλά πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να είχαμε πάει ακόμα καλύτερα. Θεωρώ ότι δεν είμαστε έτοιμοι 100% και ειδικά στην άμυνα.Θέλουμε χρόνο. Δουλεύουμε καλά και είμαστε αισιόδοξοι.»

Στο ημίχρονο του αγώνα, η ομάδα μας προσέφερε ενθύμια στον φιλανθρωπικό οργανισμό Charity Idols και συγκεκριμένα, μία μπάλα με τις υπογραφές παικτών από το τουρνουά, μία φανέλα του Γιώργου Κούμουλου από την συμμετοχή του στον τελικό Κυπέλλου με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό το 2007 και μία φανέλα του Ρέθυμνο Aegean με το όνομα του Μπρεντ Πέτγουεϊ. Τα ενθύμια θα μπουν σε πλειστηριασμό και τα έσοδα θα διατεθούν σε φιλανθρωπικά ιδρύματα.

Διαιτητές: Σχινάς, Αναστόπουλος, Σώμος.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-39 (ημιχρ.), 51-67, 71-82 (τελικό).

Ρέθυμνο Aegean (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 6, Σχίζας, Κουμπούρας 13 (1), Φιτζπάτρικ 1, Κάνσιλ 15 (3), Άλεν 10 (2), Καλαμπόκης 1, Φαγιέ 15 (4), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 10.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Χάντερ 6, Μάντζαρης 5, Καβαδάς 3, Κατσίβελης 7 (1), Λαφαγέτ 8 (2), Σλούκας 7 (1), Σίμονς 4, Λοτζέσκι 21 (4), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης 5 (1).
ΠΑΟΚ – Ούνιξ Καζάν

​Το άλλλο ματς της ημέρας κρίθηκε στην παράταση, με την Ούνιξ Καζάν να παίρνει τη νίκη στις λεπτομέρειες με σκορ 91-86 (75-75 κ.α).

Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος, με τον Καϊμακόγλου να στέλνει το ματς στην παράταση με τρίποντο  στο φινάλε της κανονικής περιόδου (75-75). Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν πιο συγκεντρωμένη στην παράταση και πήρε τη νίκη τελικά με 91-86.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Τζέρελς με 18 πόντους.

Διαιτητές: Γκόντας, Κορομηλάς, Ψαριανός

Τα Δεκάλεπτα: 25-19, 36-29, 49-52, 75-75 (κ.α), 86-91 (παράταση)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 6, Χαραλαμπίδης 14 (2), Λιάπης, Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 9(3), Δέδας 3 (1), Σαλούστρος 3 (1), Μαργαρίτης 8, Λάνγκφορντ 6, Βον 13, Όντουμ 19.

Ούνιξ Καζάν (Πεδουλάκης): Γουάϊτ 14 (2), Λάνγκφορντ 10, Ζήσης 6, Σοκόλοφ 2, Καϊμακόγλου 14 (3), Μπίκοφ 7, Λικόντεϊ 2, Σανικίτζε 7 (1), Φίσερ 11, Κουμπάνοφ, Τζέρελς 18 (3).