Εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδας έμεινε το Ρέθυμνο Cretan Kings, που στο πρώτο του επίσημο ματς για τη νέα σεζόν ηττήθηκε στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ με 73-67.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου είχε 1/4 βολές με το σκορ στο 69-66 και έτσι δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και στην πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Καλύτεροι παίκτες για τους ηττημένους οι Χάροου (15 π.), Γιαννόπουλος (14π. με 2 τρίποντα).

Αναλυτικά η λεπτομερής ανάλυση του αγώνα από την επίσημη ιστοσελίδα του Ρεθύμνου:

Το Ρέθυμνο Cretan Kings «πάλεψε» αλλά δεν τα κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, γνωρίζοντας την ήττα με 73-67 από τον ΠΑΟΚ στο τέλος.

Η ομάδα μας εμφάνισε εξαιρετικά στοιχεία στο πρώτο της επίσημο ματς αλλά οι λεπτομέρειες έκριναν το τελικό αποτέλεσμα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε αλλά οι βολές αποδείχθηκαν καθοριστικές ως προς την έκβαση του. Οι παίκτες μας με 1/4 βολές στο τελευταίο λεπτό (και ενώ το σκορ ήταν στο 69-66 υπέρ του ΠΑΟΚ) δεν κατάφεραν να γυρίσουν “τούμπα” το ματς και να πάρουν την πρόκριση. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών, παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Χάροου, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους (3ασ.) αλλά και ο Γιαννόπουλος με 14π. (2). Κατά «πόδας» ακολουθούσε και ο Σχίζας, ο οποίος ήταν καλός σε άμυνα και επίθεση, βάζοντας 10 πόντους (1). Κλουφ και Σάφτενααρ σκόραραν από 9 πόντους, ενώ οι Ρέλφορντ και Κορόλεφ είχαν από 4 πόντους.

Η ομάδα μας πλέον επικεντρώνεται στην πρεμιέρα της Basket league ΣΚΡΑΤΣ, όπου το Σάββατο (17.00) θα αντιμετωπίσει τον Απόλλων Πάτρας στο “Μελίνα Μερκούρη”.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Άστοχο ξεκίνησε το Ρέθυμνο Cretan Kings, με τον Τέπιτς να ανοίγει το σκορ με 0-2. Ο Ρέλφορντ να ισοφαρίζει σε 2-2.  Το προβάδισμα ήρθε για πρώτη φορά για την ομάδα μας με τον Γιαννόπουλο για το 3-4 στο 4’. Με σερί 8-0 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την μεγαλύτερη διαφορά με 11-4 στο 6’. Όμως, οι παίκτες μας είχαν την απάντηση και με ένα 4λεπτο καλής άμυνας κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (15-13), με σκόρερ τους Σάφτενααρ, Κλουφ, Σχίζα και Χάρροου.

2ο Δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 21-15 στο 12’. Ο Χάροου συνέχισε την 2η περίοδο όπως ολοκλήρωσε την πρώτη, δηλαδή με εξαιρετικά λέι-απ, δίνοντας ταχύτητα στην επίθεση. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα μας συνδύασε καλή άμυνα και επίθεση για να πάρουν το προβάδισμα με 23-26 στο 16’, με καλάθια των Κλουφ, Σάφτενααρ και Σχίζα. Μάλιστα, μπορούσαν σε πολλά σημεία του ματς να πάρουν μεγαλύτερη διαφορά αλλά η αστοχία στις βολές (0/4) και οι άστοχες προσπάθειες σε δεύτερες και τρίτες επιθέσεις, δεν το επέτρεψε. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι και το 19ο λεπτό, όταν ο Χάροου έγραψε το 27-30 (1ος σκόρερ με 10 πόντους). Όμως,  οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 30-30, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο «ζεστός» και με σερί 5-0 πήρε προβάδισμα με 35-30 στο 21’. Όμως η ομάδα μας βρήκε λύσεις από τον Κορόλεφ, ο οποίος με 4 δικούς του πόντους μείωσε σε 35-34 για να έρθει ο Σχίζας με λέι απ να κάνει το 35-36 στο 24’. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια με τον Χάροου να ισοφαρίζει αρχικά σε 38-38 και ο Σχίζας να κάνει το 38-41 στο 26’. Ο Σάφτενααρ πέτυχε τις πρώτες βολές για την ομάδα μας με το σκορ στο 42-43. Όμως, οι βόλές «πλήγωσαν» την ομάδα μας, κάνοντας το 46-43. Τελικά, ο Γιαννόπουλος βρήκε την λύση και με ένα έμμεσο τρίποντο και ένα κανονικό ισοφάρισε σε 49-49 για να έρθει ο Κλουφ να κάνει το 49-51 και ενώ απέμεναν λίγα δευτερόλεπτα. Τελικά ο ΠΑΟΚ με μία βολή μείωσε σε 50-51.

4ο Δεκάλεπτο

Μία τεχνική ποινή και δύο φάουλ κατά του Ρέθυμνο Cretan Kings στο ξεκίνημα έδωσαν το προβάδισμα με 55-51 στον ΠΑΟΚ στο 32’. Ο Σχίζας έδωσε λύσεις σε ένα κομβικό σημείο για το 55-53 στο 33’. Ο Σάφτενααρ έπραξε το ίδιο για το 59-56 αλλά ένα μικρό σερί των γηπεδούχων με 4-0 ανέβασαν την διαφορά στο -7 για την ομάδα μας (63-56 στο 36’). Όμως ο Γιαννόπουλος πήρε ξανά πάνω του το σκοράρισμα και με έμμεσο τρίποντο έβαλε την ομάδα μας μέσα στο ματς (63-59). Ο ίδιος (είχε προηγηθεί λέι απ του Χάροου) με τρίποντο μείωσε στον πόντο (65-64) στο 38’. Το τελευταίο λεπτό ήταν «θρίλερ» με τον Κακαρούδη υπό πίεση να κάνει το 67-64, με τον Κλουφ να απαντά για το 67-66. Τελικά το ματς κρίθηκε στις βολές στο τέλος με το Ρέθυμνο Cretan να ευστοχεί σε 1/4 βολές στο πιο κρίσιμο σημείο, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι, παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση με 73-67.

Διαιτητές: Φούφης, Παπαπέτρου, Πουρσανίδης.
Τα Δεκάλεπτα: 15-13, 30-30, 50-51, 73-67.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 7, Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (2), Κακαρούδης 11 (1), Τσόχλας 7 (1), Δέδας, Μαργαρίτης, Κώττας, Καμάρας, Ντούβνιακ 5 (1), Μάρκοβιτς 19, Μπάλαμπαν 7.

Ρέθυμνο Cretan Kings(Σκουρτόπουλος): Κλουφ 9 (1), Σχίζας 10 (1), Ρέλφορντ 4, Σάφτενααρ 9 (1), Γιαννόπουλος 14 (2), Χάροου 15, Κουκ, Καμπερίδης 2, Κορόλεφ 4, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.