Το Ρέθυμνο Cretan Kings “πάλεψε” τον αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο -6, αλλά τελικά ηττήθηκε στο “Μελίνα Μερκούρη” με 70-85.

Αναλυτικά η ανάλυση του αγώνα από το rethymnobc.gr:

Το Ρέθυμνο Cretan Kings το «πάλεψε» κόντρα στον Ολυμπιακό αλλά δεν απέφυγε την ήττα, χάνοντας με 70-85 για την 13η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η ομάδα μας στάθηκε αξιοπρεπέστατα κόντρα στον πρωταθλητή Ελλάδας, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ. Μάλιστα, από το -17 του ημιχρόνου (33-50) κατάφερε να μειώσει σε 54-60 στο 29’, με το γ’ δεκάλεπτο να είναι το καλύτερο για τους παίκτες μας. Όμως στην 4η περίοδο δεν άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων, ολοκληρώνοντας με ήττα τον α’ γύρο.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας αναδείχθηκε οι Χάροου με 15 πόντους, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, με τον Κάρτερ να ακολουθεί με 14 πόντους 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ξεκίνησε με τον Σχίζα να πετυχαίνει το 2-0, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με δύο τρίποντα για το 4-6 στο 3’. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν σταθερά ένα μικρό προβάδισμα 2-4 πόντων (11-15 στο 6’). Η ομάδα μας με τους Μάντεν και Χάροου ισοφάρισε σε 15-15 στο 7’. Από κει και έπειτα ο Ολυμπιακός με εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα έτρεξε ένα σερί 0-6 για το 15-21 στο 8’. Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» με τρίποντο στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +7 για το 19-26.

2ο Δεκάλεπτο

Η ομάδα μας μπήκε δυναμικά στην β’ περίοδο και με τρεις πόντους από τους Χάροου και Στόουν μείωσε σε 22-26 στο 11’. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε εκ νέου με 24-31 στο 12’. Όμως το Ρέθυμνο Cretan Kings βρήκε ξανά λύσεις, με τους Σχίζα, Κάρτερ και Μάντεν να πραγματοποιούν ένα μικρό σερί 6-2 για το 30-33 στο 16’. Οι παίκτες μας ήταν άστοχοι στην συνέχεια, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να κάνουν σερί 17-3 για το 33-50 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη το Ρέθυμνο Cretan Kings έβγαλε πολλή ενέργεια αμυντικά και επιθετικά, κρατώντας τον Ολυμπιακό χωρίς σκορ για 4 λεπτά. Αυτό είχε σαν συνέπεια η ομάδα μας να μειώσει σε 40-50 στο 24’. Ο Στόουν με τρίποντο στο 27’ κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά μετά από πολλή ώρα σε μονοψήφιο αριθμό για το 47-56. Ο Γιαννόπουλος με 5 συνεχόμενους πόντους και ο Στόουν με λέι απ  μείωσαν σε 54-60 στο 29’. Όμως ο Ολυμπιακός με δικό του σερί 6-0 διαμόρφωσε το 54-66 του γ’ δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά, μειώνοντας σε 57-66 στο 32’. Όμως, ο Ολυμπιακός στην συνέχεια πίεσε με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 60-75 στο 36’. Ο κόουτς Σκουρτόπουλος πέρασε στο ματς τους πιτσιρικάδες Δουλγεράκη, Θεοδωρίδη και Παναρετάκη με τον τελευταίο να πετυχαίνει το 66-78 στο 38’. Τελικά ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με το τελικό σκορ στο 70-85.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 33-50, 54-66, 70-85.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 3, Σίζας 8 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 14, Μέιντεν 8, Σάφτενααρ 4, Τσακαλέρης 2, Χάροου 15 (1), Παναρετάκης 2, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 2, Στρόμπερι 13 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 12 (1), Μάντζαρης 6 (2), Όντομ 7 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Αγραβάνης 4, Χάκετ 11 (3), Αθηναίου 5 (1).