Μία ιδανική χρονιά, η πρώτη στην ιστορία της ομάδας στη Football League, ολοκληρώθηκε με εντός έδρας ήττα για τον Κισσαμικό, από την Αναγέννηση Καρδίτσας με σκορ 0-1.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου μπορούσε να είχε φτάσει σε κάποιο γκολ, ενώ φωνάζει και για ένα πέναλτι, αλλά και οι φιλοξενούμενοι έστειλαν δύο φορές την μπάλα στα δοκάρια της εστίας του Γιαγκιόζη.

Το γρήγορο γκολ του Τζέκου από το… πουθενά στο δεύτερο ημίχρονο (53’) επηρέασε σημαντικά τους παίκτες του Κισσαμικού, που δεν μπόρεσαν να απειλήσουν αισθητά για την ισοφάριση.

Οι φάσεις του αγώνα
4’ Σέντρα του Ποκόνγκ σουτ του Μάντζη μπλόκαρε ο Γεωργαντζάς.
13’ Αδράνεια στην άμυνα, ο Τζέκος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια μπλοκάρει ο Γιαγκιόζης.
20’ Σέντρα του Τσοντάκη ο Ποκόνγκ κάνει τη σέντρα-σουτ και ο Μάντζης για λίγο δεν βρίσκει την μπάλα που περνάει παράλληλα από την εστία.
22’ Σουτ του Γκουγκούδη μπλόκαρε ο Γιαγκιόζης.
26’ Ωραία συνεργασία Βλάχου-Μάντζη-Αυγενικού ο τελευταίος προσπαθεί να σουτάρει υπό το κράτημα αντιπάλου αλλά ο διαιτητής Σταυρουλάκης δεν καταλογίζει πέναλτι παρά τις διαμαρτυρίες που υπήρξαν και η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
33’ Από σέντρα του Καραχάλιου ο Μαυριάς με σουτ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.
53’ ΓΚΟΛ: Ο Τζέκος με πλάτη στην εστία κάνει ένα… ξαφνικό σουτ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
58’ Γύρισμα του Τσερκέζου ο Ποκόνγκ από πλεονεκτική θέση στέλνει με σουτ την μπάλα ψηλά άουτ.
72’ Σουτ του Τσικουδάκη αποκρούει ο Γεωργαντζάς.
77’ Πάσα του Τσικουδάκη σουτ του Ενγκουέμ άουτ.
81’ Κόρνερ του Λώττα απομάκρυναν οι αμυνόμενοι, σουτ του Αυγενικού μπλόκαρε ο Γεωργαντζάς.
90+4’ Φάουλ του Λώττα, ο Γεωργαντζάς δεν συγκρατεί την μπάλα αλλά ο Ενγκουέμ κάνει όπως θα ήθελε την κεφαλιά και ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων μπλοκάρει.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Αντ. Δασκαλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)-Λιαμπότης (ΕΠΣ Αθηνών)
4ος διαιτητής: Μουρτζάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Τσερκέζος (34’), Δημόπουλος (42’), Αυγενικού (63’)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Γιαγκιόζης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Τζημογιάννης, Τσοντάκης, Σμίλτος (46’ λ.τρ. Ενγκουέμ), Μάνιας (73’ Λώττας), Αυγενικού, Βλάχος (62’ Τσικουδάκης), Ποκόνγκ, Μάντζης.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Γεωργαντζάς, Σάββας (74’ Κοντός), Τζάνης, Δημόπουλος, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος (60’ Ακασού), Μαυριάς (46’ Τσούκαλος), Τσιλούλης, Τζέκος, Μπιτέλης, Γκουγκούδης.