Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018, που θα διεξαχθεί στη Ρωσία, η Εθνική Ανδρών της Ελλάδας, που έκαμψε την αντίσταση του Γιβραλτάρ με 4-1.

Κόντρα σε έναν αδύναμο αντίπαλο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσίασε αρκετά προβλήματα στην άμυνα, επιτρέποντας στο Γιβραλτάρ των πολλών ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών να πετύχει ένα γκολ και να δημιουργήσει ευκαιρίες και για δεύτερο!

Ο Μήτρογλου στο 10’ με πανέμορφο γκολ πέτυχε το 0-1, αλλά με εξαιρετικό γκολ του Γουόκερ στο 26’ έγινε το 1-1. Η Εθνική “αφυπνίστηκε” στο τέλος του ημιχρόνου, όταν και πέτυχε τρία γκολ σε τρία λεπτά (44’ αυτ. Γουάισμαν, 45’ Φορτούνης, 45+1’ Τοροσίδης).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η Εθνική δημιούργησε φάσεις για περισσότερα γκολ, ενώ παράλληλα κινδύνευσε να δεχτεί κι άλλο γκολ.

4’ Σουτ του Μπακασέτα μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ
9’ Σουτ του Μάνταλου άουτ

10’ ΓΚΟΛ: Με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή ο Μήτρογλου ανοίγει το σκορ (0-1)
14’ Σουτ του Τσιπολίνα άουτ.
24’ Ο Τοροσίδης πασάρει στον Φορτούνη, το σουτ του οποίου αποκρούει ο Πέρες και στην επαναφορά ο Τοροσίδης με σουτ στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
25’ Ο Λι Κασκιάρο έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και σούταρε αλλά τον σταμάτησε με τάκλιν ο Παπασταθόπουλος.
26’ ΓΚΟΛ: Με εκπληκτικό σουτ μέσα από την περιοχή ο Γουόκερ ισοφαρίζει σε 1-1
44’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Τοροσίδη προς τον Μήτρογλου, ο Γουάισμαν προσπάθησε να διώξει αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του (1-2)
45’ ΓΚΟΛ: Βαθιά μπαλιά του Μήτρογλου για τον Φορτούνη, που… τσίμπησε ωραία την μπάλα από τον Πέρες και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-3
45+1’ ΓΚΟΛ: Με εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση ο Τοροσίδης κάνει το 1-4
47’ Πλασέ του Μήτρογλου έξω από την περιοχή η μπάλα ψηλά άουτ
50’ Ο Καρνέζης αρνείται το γκολ στο σουτ του Τζόσεφ Τσιπολίνα μέσα από την περιοχή
58’ Διαγώνιο σουτ του Φορτούνη απέκρουσε ο Πέρες
59’ Γύρισμα του Τζόσεφ Τσιπολίνα ο Γκαρσία σε κενή εστία έκανε την προβολή και η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία
70’ Σέντρα του Γιαννιώτα πλασέ στην κίνηση του Μπακασέτα απέκρουσε ο Πέρες
78’ Ο Πέρες ξανά αρνείται το γκολ σε κεφαλιά του Τοροσίδη.
79’ Σουτ του Μπακασέτα μπλοκάρει ο Πέρες
89’ Πάσα του Φορτούνη στον Βέλλιο που με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.

Γιβραλτάρ (Τζεφ Γουντ): Πέρες, Γουάισμαν, Ρόι Τσιπολίνα, Ράιαν Κασκιάρο, Τζόσεφ Τσιπολίνα, Γκαρσία, Γουόκερ, Μπόζιο (71’ Κάιλ Κασκιάρο), Ερνάντες, Κουμπς (85’ Γιόμε), Λι Κασκιάρο.

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Σάμαρης, Μανιάτης (71’ Τζιόλης), Μάνταλος (62’ Γιαννιώτης), Φορτούνης, Μπακασέτας. Μήτρογλου (73’ Βέλλιος).