Ο Πλατανιάς βρέθηκε πίσω στο σκορ με πέναλτι-δώρο του Καραντώνη στο 26’ και μέχρι να… συνέλθει δέχτηκε και δεύτερο γκολ από τον Μπεργκ. Η αντίδραση ήρθε στο 37’ με τον Γιακουμάκη, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια, όπως και κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός έστω και δύσκολα και με… βοήθεια για το 1-0 επικράτησε της ομάδας του Γιώργου Παράσχου, υποχρέωνοντάς την στην πρώτη της ήττα μετά από τέσσερα παιχνίδια (2-1).

26’ ΓΚΟΛ: Ο Μπεργκ αξιοποιεί το πέναλτι-ανακάλυψη του Καραντώνη, που δόθηκε για κράτημα του Ευαγγέλου από τον
29’ ΓΚΟΛ: Ο Βιγιαφάνιες βρήκε χώρο και… τρύπωσε στην άμυνα του Πλατανιά και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Μπεργκ, που δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει για το 2-0.
34’ Σέντρα του Χουλτ, πλασέ από κοντά του Μπεργκ, σώζει ο Σωτηρίου.
37’ ΓΚΟΛ: Ωραία ο Στάθης με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Αποστολόπουλο, που γύρισε ιδανικά την μπάλα στον Γιακουμάκη, ο οποίος πλάσαρε σωστά για το 2-1.
43’ Κόρνερ από τον Βάντερσον κεφαλιά από τον Πριντέτα, η μπάλα για λίγο καταλήγει εκτός εστίας.
50’ Γύρισμα του Μπεργκ στον Βιγιαφάνιες που μέσα από την περιοχή με πλασέ στέλνει την μπάλα άουτ.
63’ Φάση διαρκείας, ο Π. Βλαχοδήμος πέφτει από μαρκάρισμα του Μουνάφο μέσα στην περιοχή, ο Καραντώνης δείχνει «παίζετε», η μπάλα φτάνει στον Μπεργκ, που πλασάρει για να αποκρούσει ο Σωτηρίου.
64’ Σουτ του Π. Βλαχοδήμου μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
67’ Ωραία σέντρα του Μουνάφο, ο Σίγκνεβιτς για λίγο δεν βρίσκει την μπάλα που καταλήγει άουτ.
69’ Μπαλιά του Βλαχοδήμου στον Βιγιαφάνιες βγαίνει έγκαιρα από την εστία του ο Σωτηρίου και απομακρύνει με τα πόδια.
90’ Μακρινό σουτ του Ντίνα η μπάλα στη… Θύρα 13!
90+1’ Σέντρα του Στάθη ο Σίγκνεβιτς μπήκε… σφήνα ανάμεσα σε Κουρμπέλη και Ευαγγέλου αλλά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Καμπούρης (Ευβοίας)-Δουδούμης (Φθιώτιδας)
4ος διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Κίτρινες κάρτες: Αποστολόπουλος (3’), Μαρινάκης (14’), Μενδρινός (50’),

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος,  Μαρινάκης, Τελάντερ, Ευαγγέλου, Χουλτ, Κουρμπέλης, Λουντ (90+2’ Ρέις), Ζέκα, Βιγιαφάνιες (74’ Μπουμάλ), Π. Βλαχοδήμος (77’ Λέτο), Μπεργκ.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Μπανανά, Πριντέτα, Κάργας (46’ Ντίνας), Βάντερσον, Αποστολόπουλος (84’ Γουνδουλάκης), Μουνάφο, Μενδρινός (65’ Ντεβέσα), Σίγκνεβιτς, Γιακουμάκης.