Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός είχε τις κλασσικότερες ευκαιρίες, αλλά το 0-0 με τον Πλατανιά έμεινε μέχρι τέλους στο χανιώτικο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Football League.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους, ενώ οι “μπλε” παραμένουν χωρίς νίκη έπειτα από πέντε αγωνιστικές.

Οι φάσεις του αγώνα
5′ Μεγάλη ευκαιρία από λάθος του Κόρτσταμ ο Σιμόν μόνος με τον Γκοτ πλασάρει πάνω του.
11′ Σουτ του Παπανικολάου μπλοκάρει εύκολα ο Λαζαρίδης.
12′ Μακρινό σουτ του Παπανικολάου η μπάλα άουτ.
18′ Μεγάλη ευκαιρία. Από κόρνερ του Καραγιάννη ο Σελινιωτάκης κάτω από αντικανονικό μαρκάρισμα αντιπάλου με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη γραμμή με διαμαρτυρίες ότι πέρασε.
41′ Φάουλ του Σιμόν και παραλίγο αυτογκόλ από κεφαλιά του Μιγκέλ, η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
42′ Κόρνερ του Καραγιάννη κεφαλιά του Ζιούλη άουτ.
45+2′ Σέντρα του Τόλι σουτ του Αποστολόπουλου μπλόκαρε ο Γκοτ.
51′ Φάουλ του Σινγκ κεφαλιά του Κόρτσταμ ο Λαζαρίδης μπλόκαρε εύκολα.
55′ Σουτ του Καραγιάννη λίγο έξω από την εστία.
58′ Σουτ του Αποστολόπουλου από πλάγια θεση μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Γκοτ.
62′ Κεφαλιά του Σιμόν ο Καραγιάννης στην πλάτη της άμυνας και υπό την πίεση αντιπάλου πλάσαρε πάνω στον Γκοτ με φωνές για πέναλτι.
65′ Κόρνερ του Σινγκ κεφαλιά του Καραγκούνη ψηλά άουτ.
67′ Γύρισμα του Νίλι ο Μιγκέλ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα προς την εστία.
74′ Σέντρα του Παπαχρήστου ο Τσαμούρης σταμάτησε τον Αρναρέλλη και ο Γκοτ μπλόκαρε.

Διαιτητής: Μαλούτας (ΕΠΣ Ημαθίας)
Βοηθοί: Παρασίου – Παπαδάκης (ΕΠΣ Ημαθίας)
4ος διαιτητής: Γκάμαρης (ΕΠΣ Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Μιγκέλ (17′), Αποστολόπουλος (20′), Παπαχρήστος (59′), Καραγιάννης (83′), Τεγούσης (84′), Μποσέτι (86′)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές (90+5′ Κωστίκος), Κόρτσταμ, Ρουσσάκης, Τσαμούρης, Σίνγκ, Μποσέτι, Παπανικολάου (76′ Παπουτσογιαννόπουλος), Καραγκούνης, Νίλι (88′ Λάζιτς), Μιγκέλ.

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετρακης): Λαζαρίδης, Τόλι, Ζιούλης, Σισέ, Καραγεώργης, Σελινιωτάκης (30′ λ. τρ. Τεγούσης), Γκίνη, Σιμόν, Καραγιάννης, Παπαχρήστος (75′ Ρίσκι), Αποστολόπουλος (67′ Αρναρέλλης).