Ο Εργοτέλης μπόρεσε να ξεπεράσει τη “βαριά” ήττα από τον Απόλλωνα Πόντου επικρατώντας με 1-0 του ΑΟΧ/Κισσαμικού.

Κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες και παρουσία λίγων φιλάθλων πραγματοποιήθηκε το κρητικό ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής.

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός πίεσε από την αρχή ψηλά δυσκολεύοντας την κυκλοφορία της μπάλας και το “χτίσιμο” από πίσω στον Εργοτέλη και έφτασε κοντά στο γκολ στο 15′ με τον Χαλκιαδάκη.

Το φινάλε του ημιχρόνου άνηκε στον Εργοτέλη που μετέφερε το σκηνικό προς την εστία του Λαζαρίδη χωρίς όμως κάποια σπουδαία φάση.
Με τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης “έπιασε” στον ύπνο την άμυνα της χανιώτικης ομάδας και ο Τσέλιος έπειτα από εξαιρετική πάσα του Μπουτσάκη οδήγησε την μπάλα “ανενόχλητος” και με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα.
Στη συνέχεια ο ΑΟΧ/Κισσαμικός στάθηκε άτυχος αφού είχε δοκάρι στο 72′ με τον Φαζό και ένα λεπτό μετά από κεφαλιά του Κάσσου ο Κατσιμήτρος με δυσκολία και τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού μπλόκαρε.
4′ Σουτ του Σάλιακα άουτ.
15′ Πάσα του Τόλι σουτ του Σάλιακα άουτ.
15′ Ο Μουμίν με τάκλινγκ κόβει την μπαλιά του Κατσιμήτρου και ο Χαλκιαδάκης χάνει μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας με πλασέ την μπάλα λίγο άουτ.
19′ Φάουλ του Μπουρσέλη διώχνει με κεφαλιά ο Σάλιακας, σουτ του Μπουτσάκη αποκρούει ο Λαζαρίδης.
20′ Σουτ του Μπουτσάκη λίγο έξω από την εστία.
24′ Διώξιμο Λαζαρίδη σουτ του Τσέλιου ο Λαζαρίδης μπλόκαρε.
45+1′ Σέντρα του Μπαχανάκ κεφαλιά του Εφορντ η μπάλα παράλληλα από την εστία.
46′ ΓΚΟΛ: Ατομική προσπάθεια του Τσέλιου και σουτ η μπάλα στα δίχτυα.
63′ Πάσα του Μουμίν σουτ του Κάσσου άουτ.
65′ Καλή ευκαιρία για το 1-1. Πάσα του Κάσσου σουτ του Ρίσκι από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή ο Κατσιμήτρος απέκρουσε με τα πόδια.
72′ ΔΟΚΑΡΙ: Μεγάλη ευκαιρία από φάουλ του Σάλιακα ο Φαζός με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.
73′ Σέντρα του Τόλι κεφαλιά του Κάσσου ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
84′ Πάσα του Εφορντ σουτ του Ροβίθη άουτ.

Διαιτητής: Κολυτάς (ΕΠΣ Λασιθίου)
Βοηθοί: Ζήρδας (ΕΠΣ Αθηνών) – Γεωργακόπουλος (ΕΠΣ Πειραιά)
4ος διαιτητής: Σωτηριάδης (ΕΠΣ Λασιθίου)
Κίτρινες κάρτες: Μπαχανάκ (12′), Παπαχρήστος (26′), Ζιούλης (36′), Μουμίν (39′), Σάλιακας (55′)
Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπουτσάκης (78′ Κακούρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπαχανάκ, Μπρους, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Κουατένγκ (69′ Ροβίθης), Εφορντ, Ιατρούδης (88′ Καπνίδης).
ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Τόλι, Ζιούλης, Σισέ, Φαζός, Παπαχρήστος (59′ Κάσσος), Σελινιωτάκης (49′ λ. τρ. Γκίνη), Μουμίν, Σάλιακας, Χαλκιαδάκης (55′ Αρναρέλλης), Ρίσκι