Ο κακός εαυτός της ομάδας του ήταν ο πραγματικός αντίπαλος σύμφωνα με τον προπονητή του Βόλου ΝΠΣ, Χουάν Φεράντο.

Ο Ισπανός προπονητής τόνισε ότι μετά το 1-2 ήταν δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του που είχε ανοιχτεί αρκετά για να “σώσει” έστω τον βαθμό και δέχθηκε στη συνέχεια ακόμη δύο γκολ.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του έχουν ως εξής: «Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πολύ στρες, ήμασταν νευρικοί, δεν είχαμε καλές πάσες. Πιστεύω ότι ο πραγματικός αντίπαλος ήμασταν εμείς οι ίδιοι. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα, με την κόκκινη κάρτα, που ήταν. Μετά το 0-1 η ομάδα ξεκίνησε να παίζει ποδόσφαιρο ξανά, αντέδρασε για το 1-1, αλλά με το 1-2 ήταν δύσκολο να αλλάξουμε τη νοοτροπία και να συνεχίσουμε το ίδιο. Οταν παίζεις με 9 παίκτες στην επίθεση είναι φυσικό να γίνει αυτό το σκορ… Επόμενος στόχος μας είναι ο Εργοτέλης και αυτή τη στιγμή πρέπει να αλλάξουμε τη νοοτροπία μας. Σκεφτόμαστε τον Εργοτέλη, γιατί έχουμε μια καινούργια ευκαιρία. Η ομάδα δεν τα παρατάει, συνεχίζει και θα πάει να κερδίσει τους επόμενους τρεις πόντους».