Ο Εργοτέλης “πάτησε” 6άδα μετά τη νίκη του στις καθυστερήσεις του αγώνα απέναντι στα Χανιά (1-0), τα οποία μένουν με δικαιολογημένα παράπονα.

Ο λόγος είναι το καθαρό γκολ του Κάσσου που ακυρώθηκε κακώς για χέρι στο 90+6′. Δύο λεπτά νωρίτερα τα Χανιά “αυτοκτόνησαν” όταν είχαν την ευκαιρία να “καθαρίσουν” τη φάση αλλά δεν το έκαναν και “τιμωρήθηκαν” από τον Ροβίθη, που με πλασέ αξιοποίησε τη σέντρα του Εφορντ, σκοράροντας σε ακόμη ένα ματς στο τέλος.

3′ Μεγάλη ευκαιρία από λάθος στην άμυνα ο Βρεττός πλασάρει αλλά ο Καλογεράκης αποκρούει.
14′ Ατομική ενέργεια του Κουατένγκ και σουτ η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία.
19′ Πάσα του Κάσσου σουτ του Κουσκουνά κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
20′ Ευκαιρία στη μετάβαση για τον Εργοτέλη με τον Προβυδάκη να πλασάρει από πλάγια θέση και τον Κουτζαβασίλη να αποκρούει.
34′ Φάουλ του Τριανταφυλλάκου η μπάλα άουτ.
45′ Σουτ του Δημητριάδη αποκρούει σε κόρνερ ο Καλογεράκης.
45+3′ Μπαλιά του Δημητριάδη στον Κουσκουνά που ετοιμάζεται να πλασάρει αλλά διώχνει σε κόρνερ ο Μπάτζιος.
45+4′ Κόρνερ του Δημητριάδη κεφαλιά του Μουμίν άουτ.
51′ Φάουλ του Δημητριάδη απέκρουσε σε κόρνερ ο Καλογεράκης.
54′ Σέντρα του Εφορντ κεφαλιά του Ροβίθη άουτ.
74′ Καλή στιγμή από πάσα του Μουμίν σουτ του Τριανταφυλλάκου άουτ.
90+4′ ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη από γύρισμα του Εφορντ ο Ροβίθης με πλασέ σκοράρει.
90+5′ Ο Κουτζαβασίλης πέφτει στα πόδια του Ροβίθη και αποκρούει.
90+6′ Ακυρώνεται γκολ του Κάσσου για χέρι. Καθαρό γκολ.

Διαιτητής: Τζουμαλάκης (Σερρών)
Βοηθοί: Αναστασιάδης (Σερρών) – Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας)
4ος διαιτητής: Μαρόπουλος (Μακεδονίας)
Κίτρινες κάρτες: Κουσκουνάς (30′), Τριανταφυλλάκος (60′), Μπάτζιος (79′), Μπουτσάκης (82′ – από τον πάγκο), Μπαράτα (88′), Κάσσος (90+6′)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Σπίριακ, Μπάτζιος, Μπούσης, Μπρους, Γροντής (85′ Μπουτσάκης), Κουατένγκ (16′ λ.τρ. Μπαράτα), Εφορντ, Ροβίθης, Μπουρσέλης (55′ Τσέλιος).

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Πάνος, Ανδρέου, Γρομητσάρης (90+1′ λ.τρ. Σελινιωτάκης), Σωτηράκος, Τριανταφυλλάκος, Μουμίν, Δημητριάδης (61′ Παναγιωτούδης), Κάσσος, Βρεττός (76′ Αρναρέλλης), Κουσκουνάς.