Με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας από την γραμμή του τριπόντου η ομάδα μπάσκετ του Εργοτέλη κατάφερε να πάρει την Κυριακή το μεσημέρι την δεύτερη νίκη της στον 2ο όμιλο του Νότου στη Γ΄ Εθνική κατηγορία μπάσκετ των ανδρών επικρατώντας του Πολυκράτη με 81-72.

Ο Εργοτέλης μπορεί να μην ξεκίνησε καλά το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο και να βρέθηκε με την λήξη του πίσω 9 πόντους (11-20) όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 36-36.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν να πατούν καλύτερα στο παρκέ και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Πάντσιο και Γρύλλο βρέθηκαν να προηγούνται με 44-38 (23’). Ο Πολυκράτης μείωσε και στους 3, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλύτερο καθώς οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη είχαν μάθει από τα λάθη τους. Με όπλο την άμυνα και βρίσκοντας πλέον λύσεις στην επίθεση κατάφεραν σιγά-σιγά να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά και να προηγηθούν με 59-47 στο 28’:30’’.

Στην τελευταία περίοδο ο Εργοτέλης έδειξε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και με σειρά τριπόντων (συνολικά πέτυχε 13) ανέβασε την υπέρ του διαφορά και στους 18 πόντους (70-52) με τρίποντο του Πάντσιου 7’:30’’ πριν το τέλος.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Εργοτέλη ήταν ο Γρύλλος που σημείωσε 21 πόντους με έξι εύστοχα τρίποντα ενώ πολύ καλά τα πήγε σε ακόμη ένα ματς ο Πάντσιος που σημείωσε 18 πόντους με τρία τρίποντα. Από τον Πολυκράτη ξεχώρισε ο Αλεξίου που πέτυχε 18 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 11-20, 36-36 (ημίχ.), 61-50, 81-72.

Εργοτέλης (Γ. Μακράκης): Σκάνδαλος 4, Βαρνάβας, Χαλκιαδάκης, Γρύλλης Αντ. 6 (1), Γρύλλος 21 (6), Γρύλλης Σπ. 6, Φλιάτης 4, Πάντσιος 18 (3), Γεωργοπαπαδάκος 17 (3), Κομψέλης, Τσαμπάς 6.

Πολυκράτης (Κ. Ρουμελιώτης): Αλεξίου 18 (1), Πρόκος 10 (1), Τσουρής 8, Μυτιληνού 10, Καπότας 5 (1), Γιαννουκάκης 7, Σημαντήρας, Κρασόπουλος 14.