Τα Χανιά δεν κράτησαν το προβάδισμα στο Ρέθυμνο απέναντι στην Επισκοπή, μένοντας ξανά στο “Χ” (1-1).

Στο κρητικό ντέρμπι στο ΔΑΚ Γάλλου πρωταγωνιστής ήταν ο δυνατός αέρας, τον οποίο… μοιράστηκαν σε κάθε ημίχρονο οι ομάδες, με τη διαφορά ότι ήταν πιο έντονος στο δεύτερο ημίχρονο και υπέρ των Χανίων. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου δεν αξιοποίησε τις τόσες πολλές εκτελέσεις κόρνερ που είχε, ενώ παρότι προηγήθηκε στο 70’ με τον Βασιλόγιαννη… πιάστηκε στον ύπνο με τη σέντρα δεχόμενη την ισοφάριση με τον Ταρσίσιο μετά από μπαλιά του Σουμπασάκη.

Οι φάσεις του αγώνα
18′ Επικίνδυνο φάουλ του Τριανταφυλλάκου ο Ταρσίσιο πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Καλογεράκης μπλόκαρε.
20′ Σουτ του Εμποχ απέκρουσε σε κόρνερ ο Κατσιμήτρος.
21′ Κόρνερ του Ντεμέτριους κεφαλιά του Ταρσίσιο ψηλά άουτ η μπάλα.
23′ Μαρκάρισμα του Νοικοκυράκη στον Βασιλόγιαννη, διαμαρτυρίες για πέναλτι, κίτρινη για θέατρο στον Βασιλόγιαννη από τον διαιτητή
26′ Σουτ του Εμποχ ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει.
48′ ΔΟΚΑΡΙ: Από κόρνερ του Κογιέτε η μπάλα με τον αέρα παίρνει περίεργη τροχιά και ο Καλογεράκης με τη βοήθεια του δοκαριού αποκρούει σε κόρνερ.
58′ Η Επισκοπή λόγω του αέρα δυσκολεύεται να βγάλει την μπάλα από την περιοχή, αυτή φτάνει στον Μπαΐροβιτς που σουτάρει άουτ.
63′ Πάσα του Ανδρικόπουλου σουτ του Νοικοκυράκη μπλόκαρε ο Κατσιμήτρος.
64′ Δυνατό σουτ του Κάρλος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα άουτ.
66′ Μεγάλη ευκαιρία από πάσα του Βασιλόγιαννη ο Μπαΐροβιτς πλασάρει και ο Καλογεράκης αποκρούει.
69′ Φάουλ του Τριανταφυλλάκου μπλόκαρε σταθερά ο Καλογεράκης.
70′ ΓΚΟΛ: Από μπαλιά του Τριανταφυλλάκου και κόντρες στην περιοχή ο Βασιλόγιαννης με προβολή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Καλογεράκη (0-1).
71′ ΓΚΟΛ: Ο Ταρσίσιο με σουτ από πλάγια θέση μετά από μπαλιά του Σουμπασάκη ισοφαρίζει και στη συνέχεια τραυματίζεται (1-1).
87′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι σε πέσιμο του Κόλα μέσα στην περιοχή.

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)

Βοηθοί: Οικονόμου Κ. (Δυτ. Αττικής) – Γουρνιάς (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)
Κίτρινες κάρτες: Βασιλόγιαννης (23′),  Τριντάντε (35′), Μπαρμπόσα (68′), Πολυχρόνης (75′)

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς) Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Μπαρμπόσα, Γκονσάλβες, Πολυχρόνης, Ντεμέτριους (80′ Τσαβός), Εμποχ, Τριντάντε, Σουμπασάκης, Νοικοκυράκης (90+4′ Σταθόπουλος), Ταρσίσιο (74′ λ.τρ. Πέτρου).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος) Κατσιμήτρος, Βάρκας (85′ Καψάλης), Πατάπης, Ζιούλης (73′ Κόλα), Παντεκίδης, Κογιέτε (63′ Καμαρά), Παναγιωτούδης (85′ Βογιατζής), Βασιλακάκης (63′ Κάρλος), Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης, Μπαΐροβιτς.