Δραματικά ματς περιλάμβανε το πρώτο σκέλος της 22ης αγωνιστικής στην Α’ κατηγορία Χανίων που είχε μεγάλο κερδισμένο στη μάχη της ουράς τον Ποσειδώνα.

Στο Κολυμπάρι ο Γρανίτης απέδρασε με δύσκολο διπλό απέναντι στην Σπάθα την οποία νίκησε με 3-1. Πρωταγωνιστής των κιτρινόμαυρων ήταν ο Τζίμης Παπακαστρήσιος που πέτυχε τα δυο πρώτα γκολ της ομάδας του η οποία έτσι έμεινε σε τροχιά τίτλου.

Στο ντέρμπι της παραμονής, ο Ποσειδώνας πέτυχε δυο γκολ στο α’ μέρος, άντεξε στην επανάληψη στην πίεση του Ικάρου και τελικά πήρε την πολύτιμη νίκη με 2-1. Οι νικητές έτσι έφτασαν τους 15 βαθμούς προσπέρασαν τον αντίπαλό τους στον πίνακα και πήραν βαθιά ανάσα, ενώ την ίδια στιγμή η ομάδα από το Πασακάκι έμεινε στους 13 και έπεσε στην προτελευταία θέση καθώς ήταν η μεγάλη χαμένη της αγωνιστικής.

Στο γειτονικό ντέρμπι της Κισσάμου, η Θύελλα με δυο γκολ του Λευτέρη Κομπογεννητάκη έκανε την ανατροπή απέναντι στον Ν.Κισσαμικό ο οποίος όμως με γκολ στις καθυστερήσεις της στέρησε τη νίκη που τόσο χρειαζόταν για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή.

Στους Αγίους Αποστόλους, ο Παγχανιακός/ΑΟΔΑ αν και βρέθηκε από το α’ ημίχρονο πίσω στο σκορ απέναντι στον Μινώταυρο, με δυο γκολ στην επανάληψη γύρισε το ματς και πήρε το τρίποντο με το οποίο επέστρεψε στις νίκες.

Στις Μουρνιές, η Ιωνία 2000 με δυο γκολ του Σελάμη και ένα του Οκερέκε κέρδισε 3-1 τον Πανακρωτηριακό και γύρισε στο δρόμο των επιτυχιών, ενώ αντίθετα αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για την ομάδα του Ακρωτηρίου.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα

22η Αγωνιστική

Σάββατο 16 Μαρτίου | 16:00

Ιωνία 2000 – Πανακρωτηριακός 3-1
11′, 39′ Σελάμης, 79′ Οκερέκε/48′ Σταματάκης

Σπάθα – Γρανίτης 1-3
52′ Σαντσόλλι/39′, 71′ Παπακαστρήσιος, 89′ Αθανασιάδης

Θύελλα Καλαθενών – Νέος Κισσαμικός 2-2
43′, 54′ πέν. Κομπογεννητάκης/2′ Βαρουξάκης, 92′ Ανρδονικίδης

Ποσειδώνας Τσικαλαριών – Ίκαρος Μουρνιών 2-1
2′ Μίχος, 17′ Γιακουμάκης/73′ Καστρινάκης

Παγχανιακός ΑΟΔΑ – Μινώταυρος 2-1
49′ Καλαμαράκης, 77′ Σκαράκης/41′ Κούρος

Σάββατο 16 Μαρτίου | 18:30