Ιστορικό βαθμό απέσπασε στο πρώτο του ματς στη Super League ο Πλατανιάς, που στάθηκε όρθιος στους \”Ζωσιμάδες\”.
Η χανιώτικη ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ (0-0) με τον ΠΑΣ Γιάννινα, κάνοντας το ιδανικότερο ξεκίνημα στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Γιάννης Χατζηνικολάου ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Κηπουρό κάτω από τα δοκάρια, τον Αρυγρόπουλο δεξιά στην άμυνα, τον Κανακούδη αριστερά και τους Ποτουρίδη και Τζανή στο κέντρο της άμυνας.

Κάλαϊτζιτς και Νούνιες ήταν τα αμυντικά χαφ, με τον Μαραγκουδάκη δεξιά και τον Ουντότζι αριστερά, ενώ σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Αναστασάκο ήταν ο Ουκάρ.

Οι Ντόε και Αρότσα τελικά έμειναν εκτός αποστολής αφού δεν ήρθαν οι \”μπλε\” κάρτες τους.

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς, αλλά η πρώτη φάση άνηκε στον Πλατανιά με τον Αναστασάκο (8\’).

Οι γηπεδούχοι είχαν την κυκλοφορία της μπάλας και την εδαφική υπεροχή αλλά ουσιαστική απειλή για τον Κηπουρό δεν υπήρξε, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ άρχισε με μεγάλη ευκαιρία από τον Ντε Βισέντι, αλλά την μεγαλύτερη φάση στην επανάληψη την είχε ο Πλατανιάς με τον Ουντότζι στο 73\’, που μόνος μες την περιοχή αντί να πλασάρει τον Φέγκρους προσπάθησε να κερδίσει πέναλτι.

Το ματς ολοκληρώθηκε με το φάουλ του Γκονζάλες που απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Θετικό ξεκίνημα για τους \”ερυθρολεύκους\” στη Super League, μέσα σε μία δύσκολη έδρα, με τον βαθμό να έρχεται σχετικά εύκολα.

Το φιλμ του αγώνα

7\’ Φάουλ του Κάλαϊτζιτς ο Μιχαήλ διώχνει σε κόρνερ μπροστά από τον Αναστασάκο
8\’ Κόρνερ του Κάλαϊτζιτς κεφαλιά του Αναστασάκου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
10\’ Μακρινό σουτ του Ντάσιου η μπάλα άουτ.
26\’ Ο Ίλιτς σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή, καθυστερεί και το σουτ του κοντράρει σε σώματα αμυντικών.
30\’ Σουτ του Γεωργίου στην αγκαλιά του Κηπουρού.
32\’ Ο ΠΑΣ ζητάει πέναλτι όταν ο Ίλιτς προσπάθησε να κάνει την κεφαλιά και ο Κανακούδης σήκωσε ψηλά το πόδι του απομακρύνοντας αρχικά την μπάλα και εν συνεχεία χτυπώντας στο πρόσωπο τον Σέρβο φορ.
43\’ Δυνατό σουτ του Τζάνη διώχνει δύσκολα ο Κηπουρός.
54\’ Ο Ντε Βισέντι σουτάρει δυνατά για να αποκρούσει ο Κηπουρός.
61\’ Ακυρώνεται γκολ του Πατσατζόγλου, σωστά, ως οφσάιντ.
68\’ Σουτ του Ίλιτς άουτ.
73\’ Ο Ουντότζι φεύγει στην κόντρα και μπαίνει στην περιοχή αλλά αντί να πλασάρει πέφτει στην περιοχή, με τον διαιτητή Μάνταλο να του δείχνει την κίτρινη κάρτα για \”θέατρο\”.
93\’ Φάουλ του Γκονζάλες δύσκολα αποκρούει ο Φέγκρους.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Χριστόπουλος): Φέγκρους, Ντάσιος (85\’ Κεϊτά), Πάντος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Πατσατζόγολου (78\’ Τσουκαλάς), Τζάνης (64\’ Βίλα), Γεωργίου, Ντε Βινσέντι, Ίλιτς

Στον πάγκο έμειναν: Ταμπάσης, Γιάκος, Κολοβέτσιος, Κοροβέσης

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Κανακούδης, Τζανής, Ποτουρίδης, Κάλαϊζιτς (71\’ Γκονζάλες), Αγκιλέρα, Αναστασάκος 93\’ Μιρτσέτα), Μαραγκουδάκης, Ουκάρ, Ουντότζι (90\’ Μαρτσάκης).

Στον πάγκο έμειναν: Λαζαρίδης, Παληγεώργος, Δέντσας, Κουρτεσιώτης