Αρκετά γκολ σημειώθηκαν στους αγώνες του Σαββάτου (30/08), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Χανίων.

Για τον 2ο όμιλο το ντέρμπι των ομάδων της Α’ ΕΠΣΧ ήταν ισόπαλο, αφού Ροδωπού και Δόξα έμειναν στο 1-1. Την έκπληξη –βάσει του ότι είναι ομάδα Β’ ΕΠΣΧ- έκανε ο Α.Σ. Απτέρων, που νίκησε με 4-2 εκτός έδρας την Ιωνία 2000, που συμμετέχει με πολλά παιδιά γεννηθέντα το 1999.

Στον 3ο όμιλο τα Κεραμειά διπλασίασαν τις νίκες τους, με 4-0 επί του Νέου Σαμψών, στο Ν. Χωριό.

Με πρωταγωνιστή τον Γκρεγκουάρ Ανιάνγκμε, που αγωνίστηκε παρότι πληροφορήθηκε για την απώλεια της θείας του στο Καμερούν, ο Άρης Βουκολιών επιβλήθηκε με 5-1 του Γρανίτη, στην Αγία Μαρίνα, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του. Ο «Γρηγόρης» πέτυχε χατ-τρικ, ενώ από ένα γκολ πρόσθεσαν Περράκης και Βακαλουνάκης (που είχε και δύο δοκάρια). Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Μπιτσάκης.
Ο Άρης Βουκολιών εξέδωσε συλλυπητήρια ανακοίνωση:

«Το Δ.Σ., ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές του Άρη Βουκολιών εκφράζουν τα θερμά τους συλλυπητήρια προς τον ποδοσφαιριστή του συλλόγου μας, Γρηγόρη Ανιάνγκμε, για τον χαμό της θείας του (αδερφής της μητέρας του)».

Την ίδια ώρα ο Ίκαρος Μουρνιών πανηγύριζε την πρώτη του νίκη με 2-1 επί του Τιτάνα.

Στον 5ο όμιλο με τον Σταμπουλή σε μεγάλη ημέρα (δύο γκολ, μία ασίστ) ο Αστέρας Χαλέπας έκανε την έκπληξη, επικρατώντας με 3-1 της Παλαιόχωρας. Ο Μπακατσάκης πέτυχε το άλλο γκολ των φιλοξενούμενων και ο Ροδιτάκης αυτό της σελινιώτικης ομάδας.

Μετά τον πρωταθλητή Μινώταυρο ο Κρητικός Αστέρας υποχρέωσε σε ισοπαλία και άλλη ομάδα της Α’ ΕΠΣΧ. Αυτή τη φορά ήταν ο ΔΑΑΟΧ που δεν μπόρεσε να καταβάλλει την αντίσταση της ομάδας του Βαμβακόπουλου (0-0).

Στον 7ο όμιλο Α.Ε. Κυδωνίας και Ένωση Θύελλα Καμίνια αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

1ος όμιλος
Α.Ο. Περιβολίων-Πανακρωτηριακός (31/08, 10:30)
Σπάθα-Αστέρας Μαν. (31/08, 17:00)

Η βαθμολογία 
1.Α.Ο. Περιβολίων* 3 (2-1)
2.Σπάθα* 1 (1-1)
-.Πανακρωτηριακός* 1 (1-1)
4.Αστέρας Μανολιόπουλου* 0 (1-2)

2ος όμιλος
Ροδωπού-Δόξα Παχ. 1-1
Ιωνία 2000-Άπτερα 2-4

Η βαθμολογία 
1.Δόξα Παχιανών 4 (10-3)
-.Ροδωπού 4 (2-1)
3.Άπτερα 3 (4-3)
4.Ιωνία 2000 0 (4-13)

3ος όμιλος
Ασπίδα-Ιδομενέας 4-1
Νέος Σαμψών-Κεραμειά 0-4

Η βαθμολογία 
1.Κεραμειά 6 (6-1)
2.Ασπίδα 3 (5-3)
-.Ιδομενέας 3 (3-4)
4.Νέος Σαμψών 0 (0-6)

4ος όμιλος
Ίκαρος Μ.-Τιτάν 2-1
Γρανίτης-Άρης Βουκ. 1-5

Η βαθμολογία
1.Άρης Βουκολιών 6 (8-1)
2.Ίκαρος Μουρνιών 3 (2-4)
-.Τιτάν 3 (4-2)
4.Γρανίτης 0 (1-8)

5ος όμιλος
Παλαιόχωρα-Αστέρας Χαλ. 1-3
Α.Ο. Χανιά-Άρης Σ. (31/08, 10:30)

Η βαθμολογία 
1.Αστέρας Χαλέπας 4 (4-2)
2.Άρης Σούδας*3 (5-0)
3.Α.Ο. Χανιά* 1 (1-1)
4. Παλαιόχωρα 0 (1-8)

6ος όμιλος
ΔΑΑΟΧ-Κρ. Αστέρας 0-0
Μινώταυρος-Κορωνίδα (31/08, 17:00)

Η βαθμολογία
1.ΔΑΑΟΧ 4 (2-1)
2.Κρητικός Αστέρας 2 (2-2)
3.Μινώταυρος* 1 (2-2)
4.Κορωνίδα* 0 (1-2)

7ος όμιλος
Παγχανιακός-Ερ. Πλατανιάς 1-1
Α.Ε. Κυδωνίας-ΕΘΚ 2-2

Η βαθμολογία 
1.Πλατανιάς 4 (4-2)
2.Ένωση Θύελλα Καμίνια 2 (3-3)
-.Παγχανιακός 2 (2-2)
4.Α.Ε. Κυδωνίας 1 (3-5)

8ος όμιλος
Φωστήρας-Απόλλων (31/08, 10:30)
Ηρακλής Νερ.-ΙΝΚΑ (31/08, 17:00)

Η βαθμολογία 
1.ΙΝΚΑ* 3 (4-0)
2.Ηρακλής Νερ.* 1 (0-0)
-.Απόλλων* 1 (0-0)
4.Φωστήρας* (0-4)