Από τα ελπιδοφόρα νιάτα των Χανίων κατακλύστηκε το βράδυ της Κυριακής το Πνευματικό Κέντρο Χανίων 

Δεκάδες νέες και νέοι μαζί με γονείς και συγγενείς παρευρέθησαν στην γιορτή βράβευσης όλων εκείνων που διακρίθηκαν το 2016 την οποία διοργάνωσαν η αντιπεριφέρεια Χανίων και ο γυμναστικός σύλλογος Ελευθέριος Βενιζέλος .

Η εκδήλωση ξεκίνησε με ένα μικρό βίντεο από τις δραστηριότητες του συλλόγου και σύντομη παρουσίαση των πολλών επιτευγμάτων στον τομέα του αθλητισμού από τον πρόεδρο του συλλόγου Γιώργο Γιατρουδάκη.

 

Ακολούθησαν βραβεύσεις όλων όσοι στηρίζουν τον σύλλογο, από την Περιφέρεια Κρήτης μέχρι και τους  χορηγούς, ενώ χαρακτηριστικό στιγμιότυπο ήταν το ότι την τιμητική πλακέτα για τον Περιφερειάρχη Σταύρο Αρναουτάκη παρέλαβε ο αντιπεριφερειάρχης Χανίων Απόστολος Βουλγαράκης, ενώ στην συνέχεια ο ίδιος παρέλαβε την δική του πλακέτα από τον θεματικό αντιπεριφερειάρχη Κρήτης Νίκο Καλογερή.

Η μεγάλη γιορτή του αθλητισμού συνεχίστηκε με βραβεύσεις αθλητών που εισήχθησαν σε ΑΕΙ και ΤΕΙ και εκείνων που διακρίθηκαν σε αθλήματα.

Και ήταν πολλοί. Πάρα πολλοί.

Να σημειωθεί πως ιδιαίτερη αναφορά έγινε για το θέμα του αθλήματος της σφυροβολίας με τον κ.Γιατρουδάκη να τονίζει πως είναι απαράδεκτο οι αθλητές να προπονούνται ακόμη στους αμμόλοφους του Κλαδισού, ενώ ο σφυροβόλος Μιχάλης Αναστασάκης παίρνοντας το βραβείο δεν μάσησε τα λόγια του ασκώντας κριτική στην αυτοδιοίκηση που δεν κράτησε τον λόγο της.

Παρεμβαίνοντας ο κ.Βουλγαράκης, κάλεσε τους δημάρχους Χανίων και Πλατανιά να βρούν κατάλληλο χώρο και όπως είπε, η Περιφέρεια μπορεί να χρηματοδοτήσει την δημιουργία προπονητηρίου.

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΣΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 

1. Δημητρακοπούλου Χαρά - Φυσικοθεραπείας Θεσσαλονίκης 
2. Σπανουδάκη Κων/να – Κοινωνιολογίας Ρεθύμνου 
3. Κορωναίου Νικολέττα – Οικονομικό Πειραιά 
4. Κασσωτάκης Φραγκίσκος – Εθν. Μετσόβιο Πολυτεχνείο 
5. Κακατσάκη Αθηνά – ΤΕΙ Λογιστικής Ηρακλείου 

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ υποβρύχια σκοποβολή 

ΣΑΡΑΝΤΙΝΟΣ ΝΙΚΟΣ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΕΣ 1η – 3η ΘΕΣΗ 

1.ΦΑΚΙΔΑΡΗ ΜΑΡΙΑ -ΑΡΝΑΝΤΩΝΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ – ΠΙΝΤΗ ΑΡΓΥΡΩ – ΣΑΡΡΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 4Χ 100μ 1ες Παν/νίκες Γυναικών , Παγκρήτιο Ρεκόρ 
2.ΜΩΥΣΙΔΟΥ ΧΡΥΣΗ - ΣΦΑΙΡΑ 2η Παν/νίκης Γυναικών 
3.ΛΕΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ-ΗΡΩ -ΑΛΜΑ επι ΚΟΝΤΩ 3η Παν/νίκης Γυναικών Προπ.: Στεφανής Φ. 
4.ΚΟΥΒΕΛΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ- ΕΠΤΑΘΛΟ 2η Παν/νίκης Νέων Προπονητής: Θεοχαράτος Α. 
5.ΝΤΑΜΟΤΣΙΔΗΣ ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΣ - ΑΛΜΑ επι ΚΟΝΤΩ 3οςΠαν/νίκης Νέων Προπ. Κυτέας Δ. 
6.ΜΟΥΣΟΥΡΑΚΗ Κ-ΦΑΚΙΔΑΡΗ ΜΑΡΙΑ- ΜΟΥΣΟΥΡΑΚΗ ΙΩΑΝ- ΛΙΝΑΡΑΚΗ ΕΥΑ - 4Χ100μ 2ες Παν/νίκες Νεανίδων Προπονητής : Κυριακουλάκης Θρασύβουλος 
7.ΜΑΥΡΕΔΑΚΗ ΜΑΡΙΑ - ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ 1η Παν/νίκης πκΑ Ν. Ελλάδος Προπ.: Μήλιος Γ. 
8. ΝΤΟΥΣΑΚΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ - ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ 1ος Παν/νίκης ππΑ Ν.Ελλάδος Προπονητής : Παπαμαρκάκης Κώστας 
9. ΤΟΥΣΙΣΒΙΛΙ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ 1ος Παν/νίκης ΠΠπΑ Ν.Ελλάδος Προπονητής; Παπαμαρκάκης Κώστας 
10.ΓΙΟΥΡΜΕΤΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ –ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ 3ος Παν/νίκης ΠΠπΑ Ν.Ελλάδος Προπονητής: Μήλιος Γιώργος 
11.ΜΠΕΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 300μ με ΕΜΠΟΔΙΑ 3ος Παν/νίκης Ν.Ελλάδος Προπονητής: Ασαριωτάκης Βαγγέλης 
12.ΚΑΡΑΤΑΡΑΚΗΣ ΓΡΗΓ.- ΤΙΧΟΜΙΡΟΒ ΜΠΟΥΖΙΤΑΡ- ΜΑΡΙΤΣ ΛΟΥΚ.- ΑΡΤΕΜΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓ.-4Χ80μ 1οι Παν/νίκες Ν.Ελλάδος 
13. ΚΑΡΑΤΑΡΑΚΗΣ ΓΡΗΓ.- ΤΙΧΟΜΙΡΟΒ ΜΠΟΥΖΙΤΑΡ- ΜΑΡΙΤΣ ΛΟΥΚΑΣ- ΜΠΕΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ- 4Χ300μ 3οι Παν/νίκες ππΑ Ν.Ελλάδος Προπονητές: Ασαριωτακης Β. – Κυριακουλάκης Θρασ.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΕΣ 4η – 8η ΘΕΣΗ 
 
1. ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ -800μ 4ος Παν/νίκης Ανδρών 
2. ΔΑΣΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 4η Παν/νίκης ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ Νέων Προπονητής :Παπαμαρκάκης Κ. 
3. ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ Π.–ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ Σ.–ΓΡΑΒΑΛΟΣ Δ.-ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ Κ. -4Χ400μ 5οι Παν/νίκες Ανδρ. 
4. ΓΟΥΜΕΝΑΚΗΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ- ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ 5ος Παν/νικης Εφήβων 
Προπονητής: Παπαμαρκάκης Κώστας 
5. ΝΤΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗ ΚΩΝ/ΝΑ- ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ 7η Παν/νίκης Γυναικών 
Προπονητής:Παπαμαρκάκης Κώστας 
6. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ- ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ 6ος Παν/νίκης Εφήβων 
Προπονητής :Παπαμαρκάκης Κώστας 
7. ΚΟΡΩΝΑΙΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΑ- ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ 6η Παν/νίκης Νεανίδων 
Προπονητής :Μήλος Γιώργος 
8. ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ- ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ 8ος Παν/νίκης Εφήβων 
Προπονητής: Παπαμαρκάκης Κώστας 
9. ΜΟΥΣΟΥΡΑΚΗ ΚΑΤ- ΣΤΕΦΑΝΟΓΙΑΝΝΗ ΒΙΚΤΩΡΙΑ- ΤΖΟΝΣΟΝ ΝΟΡ-ΛΙΝΑΡΑΚΗ ΕΥΑ 4Χ100μ 
7ες Παν/νίκες Κορασίδων Προπονητές: Ασαριωτάκης Βαγγέλης – Κυριακουλάκης Θρασύβουλος 
10. ΦΘΕΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ –ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ 8ος Παν/νίκης Παίδων 
Προπονητής: Παπαμαρκάκης Κώστας 
11. ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ- ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ 4ος Παν/νίκης ππΑ Ν. Ελλάδος 
Προπονητής : Μήλιος Γιωργος 
12. ΠΙΤΣΙΤΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ- ΑΚΟΝΤΙΟ 4ος Παν/νίκης ππΑ Ν.Ελλάδος 
Προπονητής: Μήλιος Γιώργος 
13. ΣΤΑΜΠΟΛΑΚΗ ΕΒΕΛΙΝΑ - ΑΛΜΑ επι ΚΟΝΤΩ 4η Παν/νίκης πκΑ Ν.Ελλάδος 
Προπονητής : Σταμπολάκης Γιώργος 
14. ΚΟΤΖΑΜΙΧΑΛΗ ΣΟΦΙΑ - ΑΛΜΑ επι ΚΟΝΤΩ 5η Παν/νικης πκΑ Ν. Ελλάδος 
Προπονητής : Σταμπολάκης Γιώργος
15. ΤΖΟΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΝΤΗΣ- ΑΛΜΑ σε ΥΨΟΣ 5ος Παν/νίκης ππΑ Ν.Ελλάδος 
Προπονητής : Γιαννοπούλου Αριάννα 
16. ΜΥΛΩΝΑΚΗ ΜΑΡΙΑ –ΣΦΑΙΡΑ 5η Παν/νίκης πκΑ Ν. Ελλάδος Προπ. :Μήλιος Γιώργος 
17. ΜΠΟΥΖΑΚΗ ΑΡΤΕΜΙΣ – ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ -ΜΙΛΙΤΣ ΙΒΑΝΑ- ΤΖΟΝΣΟΝ ΝΟΡ- 3Χ300μ 5ες Παν/νικες πκΑ Ν.Ελλάδος 
Προπονητές: Ασαριωτάκης Βαγγέλης - Κυριακουλάκης Θρασύβουλος 
18. ΦΥΤΙΛΗ ΚΩΝ/ΝΑ -ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ 
6η Παν/νίκης πκΑ Ν.Ελλάδος Προπονητής; Παπαμαρκάκης Κώστας 
19. ΜΠΟΥΡΑΝΤΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ-ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ 
6η Παν/νίκης πκΑ Ν. Ελλάδος Προπονητής: Μήλιος Γιώργος 
20. ΤΕΡΕΖΑΚΗ ΕΛΕΝΑ-ΑΛΜΑ επι ΚΟΝΤΩ 
7η Παν/νίκης πκΑ Ν.Ελλάδος Προπονητής :Σταμπολάκης Γιώργος 
21. ΜΠΟΜΠΟΛΑΚΗ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ- ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ 
8η Παν/νίκης πκΑ Ν.Ελλάδος Προπονητης: Μήλιος Γιωργος 
22. ΣΚΟΥΛΟΥΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΜΗΚΟΣ 
5ος Παν/νίκης Παίδων Προπονητής :Γιαννοπουλου Αριάννα 
23. ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ ΦΩΤΗΣ - 800μ 8ος Παν/νίκης Λυκείων Προπονητής: Κυριακουλάκης Θρ.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΕΣ ΣΤΙΒΟΥ 9η - 12η ΘΕΣΗ 

1. ΔΗΜΑΔΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΠΑΙΔΩΝ 
2. ΤΣΑΜΑΝΤΑΚΗΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΠΠ Α΄ 
3. ΣΤΑΦΥΛΑΡΑΚΗ ΕΛΠΙΔΑ ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΠΚ Α΄ 
4. ΜΟΥΝΤΑΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΥΨΟΣ ΠΚ Α΄ 
5. ΚΟΥΡΚΟΥΝΑΚΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΥΨΟΣ ΠΚ Α΄ 
6. ΚΑΦΑΝΤΑΡΗ ΤΑΤΙΑΝΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΠΚ Α΄ 
7. ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 4Χ80 ΠΚΑ΄ 
8. ΜΠΟΥΖΑΚΗ ΑΡΤΕΜΙΣ 4Χ80 ΠΚ 
9. ΚΑΤΣΟΥΛΗ ΕΛΕΝΑ 4Χ80 ΠΚ Α΄

ΠΑΓΚΡΗΤΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ 1η-3η Θέση 
 
1. ΚΥΤΡΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 3ος Μήκος Α 
2. ΚΟΥΒΕΔΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1ος ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΠΠ Α΄ 
3. ΑΛΙΦΙΕΡΑΚΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 2ος 600μ ΠΠ Α΄ 
4. ΚΛΕΜΑΝ ΕΜΙΛΥ 2η ΜΗΚΟΣ ΠΚ Α΄ 
5. ΜΠΙΤΣΑΚΗ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ 2η 1.000μ. ΠΚ Α΄ 
6. ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 3ος ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΠΠ Α΄ 
7. ΟΜΙΑΤΖΕ ΤΙΚΟ 3η ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΠΚ Α΄ 
8. ΜΙΧΕΛΙΟΥΔΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ 3ος ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΠΠ Α΄ 
9. ΜΠΟΥΝΤΑΚΗ ΜΥΡΤΩ 3η ΥΨΟΣ ΠΚ Α΄ 
10. ΜΠΛΕΤΑΣ ΘΑΝΑΣΗΣ 3ος 4Χ80μ 
11. ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 3ος 4Χ80μ. 
12. ΜΑΡΑΚΗ ΑΝΤΩΝΙΑ 3η 4Χ80μ 
13. ΠΑΠΑΗΛΙΑΚΗΣ ΗΛΙΑΣ 2ος 1.000μ 

ΠΑΓΚΡΗΤΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ 1η-3η Θέση ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ/ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄ 

1. ΜΠΟΥΖΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 1ος ΜΠΑΛΑΚΙ 
2. ΜΠΙΡΙΚΟΥ ΜΑΡΙΑ 1η 1.000μ 
3. ΣΗΜΑΝΤΗΡΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ 2η 60μ εμπ 
4. ΦΑΚΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 2η ΜΠΑΛΑΚΙ 
5. ΜΑΝΙΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 2ος ΜΠΑΛΑΚΙ 
6. ΚΟΥΒΕΔΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 3ος ΥΨΟΣ 
7. ΣΠΑΡΑΚΗ ΧΑΡΑ 3ή 1.000μ

ΠΑΓΚΡΗΤΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ Κατηγορίας ΜΙΝΙ 

ΣΑΜΠΑΝΗ ΒΕΤΑ 1η 50μ 
ΜΗΛΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 1ος 50μ 
ΤΣΟΝΤΑΚΗ ΕΥΤΥΧΙΑ 1η Ύψος 
ΚΟΥΒΕΔΑΚΗΣ ΣΟΦΟΚΛΗΣ 1ος Μπαλάκι 
ΜΑΤΘΑΙΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1ος Ύψος 
ΦΑΚΟΥ ΑΝΝΑ - ΜΑΡΙΑ 1η Μπαλάκι 
ΣΑΚΕΛΛΑΡΗ ΧΑΡΙΣΙΑ 2η 600μ 
ΠΕΝΤΑΡΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 2ος Μπαλάκι 
ΤΖΑΤΖΙΜΑΚΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ 2η Μπαλάκι 
ΣΑΧΜΠΑΖΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 2ος 600μ 
ΚΟΥΤΣΟΡΙΝΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛ. 3ος Μήκος 
ΝΤΑΝΟΥ ΕΛΠΙΔΑ 3η Ύψος 
ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗ ΕΛΠΙΔΑ 3η Μπαλάκι 
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Βόλτσης Τάσος, Γεωργαντά Βίκυ, Hλιάκη Ειρήνη

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΕΣ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ 

1.ΤΡΟΥΛΑΚΗ ΜΑΡΙΝΑ 3η Παν/νίκης Κορασίδων Προπονητής: Παπαμαρκάκης Κώστας 
2. ΑΓΓΕΛΑΚΗ ΑΝΝΑ 4η Παν/νίκης Κορασίδων Προπονητής: Παπαμαρκάκης Κώστας 
3. ΣΤΡΑΤΟΥΔΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 3ος Παν/νίκης Παίδων Προπονητής : Μήλιος Γιώργος 
4. ΜΑΖΑΝΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 6ος Παν/νίκης Παίδων Προπονητής: Παπαμαρκάκης Κώστας

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ συμμετοχή σε Πανελλήνιους Αγώνες 

1. Ντεγιαννάκη Κατερίνα 
2. Τσότρη Ελευθερία 
3. Μαζοκοπάκη Μυρσίνη