Το διήμερο 2-3 Αυγούστου, στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης, θα πραγματοποιηθεί η διεθνής συνάντηση στίβου Ελλάδας-Κύπρου για αθλητές των κατηγοριών Παίδων και Κορασίδων (Κ18).
Στη διοργάνωση εκτός από τις εθνικές ομάδες Ελλάδας και Κύπρου θα συμμετάσχει και η Μικτή Πελοποννήσου, χωρίς να βαθμολογούνται οι αθλητές της. Η διεθνής συνάντηση αποτελεί διοργάνωση του ΣΕΓΑΣ, με συνδιοργανωτές τον Δήμο Σπάρτης, την Περιφερειακή Ενότητα Λακωνίας και την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Περιφέρειας Πελοποννήσου.
Το χανιώτικο στοιχείο στην εθνική ομάδα είναι έντονο αφού θα λάβουν μέρος οι αθλητές του Ελ. Βενιζέλου Απόστολος Τσαντάκης (ύψος), Κάθριν-Νοράγια Τζόνσον (200μ.) και οι αθλητές του Κύδωνα Εμμανουήλ Κτενιαδάκης (σφαιροβολία), Μαρία Ψυλλάκη (400μ.) και Ειρήνη Φραγκάκη (δισκοβολία)
Αναλυτικά η αποστολή της εθνικής ομάδας στίβου:
ΠΑΙΔΕΣ | |||
ΑΓΩΝΙΣΜΑ | ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ | ΕΤ. ΓΕΝ. | ΣΥΛΛΟΓΟΣ |
100m | ΓΡΑΝΙΤΣΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | 2002 | ΓΟ ΓΙΑΝΝΗ ΠΑΛΑΣΚΑ |
ΒΡΟΝΤΙΝΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ | 2001 | ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤ/ΝΗΣ | |
200m | ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΛΟΥ ΜΙΧΑΗΛ | 2000 | ΑΠΣ ΔΙΟΜΙΔΗΣ ΞΑΝΘΗΣ |
ΚΩΤΟΥΛΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ | 2000 | ΑΣ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ | |
400m | ΞΕΝΙΔΑΚΗΣ ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ | 2000 | ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ ΑΟ |
ΠΟΤΑΜΙΑΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | 2000 | ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ | |
800m | ΞΕΝΙΔΑΚΗΣ ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ | 2000 | ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ ΑΟ |
ΠΑΠΑΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ | 2000 | ΓΣ ΛΑΓΚΑΔΑ | |
1.500m | ΤΣΙΡΑΚΗΣ ΑΔΑΜ | 2000 | ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ |
ΜΑΘΙΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ/ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ | 2001 | ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ | |
3.000m | ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ | 2002 | ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ |
ΡΑΓΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ | 2000 | ΓΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ | |
110m H | ΚΑΜΑΡΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | 2001 | ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΟΜΗ |
ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ | 2002 | ΓΣ ΕΔΕΣΣΑΣ | |
400m H | ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ | 2000 | ΕΑ ΠΗΓΑΣΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ |
ΣΚΟΡΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 2000 | ΑΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΩΡΑΪΤΗ | |
2.000m Φ.Ε. | ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΗΣ | 2000 | ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΥΡΓΟΥ |
ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΥΛΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ | 2001 | ΑΟ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΚΗΦΙΣΙΑΣ | |
Ύψος | ΚΟΥΤΣΙΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | 2000 | ΑΕΚ |
ΤΣΑΝΤΑΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ | 2000 | ΓΣ ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ | |
Κοντώ | ΡΙΖΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | 2000 | ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ |
ΠΑΘΙΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ | 2001 | ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 | |
Μήκος | ΧΕΙΜΩΝΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ | 2000 | ΟΦΚΑ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΙΑΝ/ΤΣΩΝ |
ΦΑΪΚΟΓΛΟΥ ΓΚΑΛΗΠ | 2002 | ΑΠΣ ΠΥΓΜΗ ΕΥΟΣΜΟΥ | |
Τριπλούν | ΑΥΘΙΝΟΣΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | 2000 | ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ |
ΦΕΙΔΑΝΤΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ | 2000 | ΓΕ ΝΑΟΥΣΑΣ | |
Σφαίρα | ΚΤΕΝΙΑΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ | 2000 | ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ |
ΚΩΤΣΙΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | 2001 | ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ | |
Δίσκος | ΖΑΛΤΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ | 2000 | ΓΣ ΜΑΝΔΡΩΝ |
ΓΕΝNΙΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ | 2002 | ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ | |
Ακόντιο | ΠΑΠΑΣΑΚΑΛΙΔΗΣ ΑΡΤΕΜΙΟΣ | 2000 | ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ |
ΤΑΤΣΙΝΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ | 2000 | ΣΚΑ ΔΡΑΜΑΣ | |
Σφύρα | ΖΑΛΤΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ | 2000 | ΓΣ ΜΑΝΔΡΩΝ |
ΣΑΝΑΪΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ | 2000 | ΑΙΟΛΟΣ ΜΑΚ/ΝΙΑΣ ΓΕΠΘ | |
ΔΕΚΑΘΛΟ | ΜΑΤΖΙΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ | 2000 | ΟΦΚΑ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΙΑΝ/ΤΣΩΝ |
ΜΠΟΥΤΣΙΟΥΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ | 2001 | ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ | |
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ | |||
ΑΓΩΝΙΣΜΑ | ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ | ΣΥΛΛΟΓΟΣ | |
100m | ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΑΝΑΤΟΛΗ | 2000 | ΟΚΑ ΚΑΒΑΛΑΣ |
ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΜΑΡΚΕΛΛΑ-ΚΑΛΛΙΟΠΗ | 2000 | ΣΑ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ | |
200m | ΚΡΙΜΙΤΣΑ ΛΥΔΙΑ | 2002 | ΑΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΩΡΑΪΤΗ |
ΤΖΟΝΣΟΝ ΝΟΡΙΑΓΙΑ/ΚΑΘΡΙΝ | 2001 | ΓΣ ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ | |
400m | ΠΕΤΣΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΒΕΝΕΤΙΑ | 2001 | ΑΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ |
ΨΥΛΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ | 2002 | ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ | |
800m | ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ | 2002 | ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ |
ΠΟΡΓΙΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΝΑ | 2001 | ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ | |
1.500m | ΣΠΥΡΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΑ | 2002 | ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ |
ΚΑΠΕΤΑΝΗ ΜΑΡΙΑ-ΒΙΚΤΩΡΙΑ | 2000 | ΓΕΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ | |
3.000m | ΚΑΣΚΑΝΙΩΤΗ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ/ΧΡΙΣΤΙΝΑ | 2001 | ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ |
ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ | 2001 | ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ | |
100m H | ΡΕΧΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ | 2000 | ΓΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤ/ΝΗΣ |
ΣΑΡΑΚΗΝΟΥ ΙΩΑΝΝΑ | 2001 | ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ | |
400m H | ΚΥΠΡΑΙΟΥ ΕΛΛΗ | 2000 | ΑΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΩΡΑΪΤΗ |
ΛΟΠΠΙΝΕ ΜΠΕΑΤΡΙΣ | 2000 | ΟΦΗ | |
2.000m Steeple | ΜΟΥΡΟΥΖΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ | 2000 | ΣΚΑ ΔΡΑΜΑΣ |
ΤΣΑΓΓΟΥΡΙΔΟΥ ΒΑΡΒΑΡΑ | 2001 | ΣΚΑ ΔΡΑΜΑΣ | |
Ύψος | ΠΑΔΙΩΤΗ ΑΛΙΚΗ ΜΑΡΙΑ | 2000 | ΑΟ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ |
ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ /ΙΩΑΝΝΑ | 2001 | ΓΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ | |
Μήκος | ΧΑΪΤΙΔΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | 2000 | ΕΑΟ ΔΟΞΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ |
ΝΤΡΑΓΚΟΜΙΡΟΒΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ | 2003 | ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ | |
Τριπλούν | ΧΑΤΖΗΠΑΥΛΗ ΔΗΜΗΤΡΑ | 2000 | ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ |
ΚΟΚΚΑΛΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ | 2001 | ΓΣ ΒΟΛΟΥ Η ΝΙΚΗ | |
Κοντώ | ΠΟΣΤΙΚΑ ΜΙΛΕΝΑ | 2002 | ΑΟ ΜΕΓΑΡΩΝ |
ΚΟΝΤΟΔΗΜΑ ΝΙΚΗ | 2000 | ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ | |
Σφαίρα | ΚΑΛΤΣΟΥΝΗ ΑΝΤΡΙΑΝΑ | 2000 | ΑΠΣ ΠΥΓΜΗ ΕΥΟΣΜΟΥ |
ΒΑΝ ΝΤΕ ΣΑΝΤΕ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΜΑΡΙΑ | 2000 | ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ | |
Δίσκος | ΦΡΑΓΓΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ | 2002 | ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ |
ΜΠΕΡΤΣΙΜΑ ΕΛΕΝΗ/ΜΑΡΙΑ | 2001 | ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ | |
Ακόντιο | ΤΖΕΝΓΚΟ ΕΛΙΝΑ | 2002 | ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ |
ΜΑΛΛΗ ΙΩΑΝΝΑ | 2001 | ΑΟ ΚΥΚΟΝΟΥ | |
Σφύρα | ΦΡΙΓΓΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ | 2002 | ΓΣ ΘΡΑΚ/ΝΩΝ Ι. ΔΑΣΚ/ΚΗ |
ΚΟΣΜΙΔΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ | 2001 | ΑΙΟΛΟΣ ΜΑΚ/ΝΙΑΣ ΓΕΠΘ | |
ΕΠΤΑΘΛΟ | ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ | 2001 | ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΥΡΓΟΥ |
ΤΣΙΑΜΠΕΡΑ ΜΑΡΙΑ | 2001 | ΑΣ ΠΥΡΟΣ ΔΗΜΑΣ |