Ο Νίκος Κουσκουνάς μετά το ματς με τον Καραϊσκάκη “καθάρισε” για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό και αυτό απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου (1-0).

Ο χαρισματικός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε λάθος του άλλοτε τερματοφύλακα του ΑΟΧ, Θεοδωρόπουλου, σημειώνοντας στο 13′ το μοναδικό γκολ.

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός στο πρώτο ημίχρονο ήταν απολαυστικός, δεν επέτρεψε στον Απόλλωνα να “χτίσει” παιχνίδι από πίσω και τον οδήγησε σε πολλά λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν τον ρυθμό χωρίς όμως να απειλήσουν σε καμία περίπτωση την εστία του Λαζαρίδη.

13′ Λάθος διώξιμο στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Ρίσκι “κρεμάει” τον Θεοδωρόπουλο αλλά ο Βλάχος διώχνει στη γραμμή.
13′ ΓΚΟΛ: Η πίεση του ΑΟΧ/Κισσαμικού αποφέρει το λάθος διώξιμο του Θεοδωρόπουλου πάνω στον Κουσκουνά, που πλασάρει σωστά για το 1-0.
21′ Καλή ευκαιρία, από φάουλ του Σάλιακα ο Σισέ εξ επαφής με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.
25′ Πάσα του Σάλιακα στον Κουσκουνά το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.
43′ Πάσα του Κουσκουνά στον Τόλι, που από πλάγια θέση πλασάρει για να διώξει σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος.
45+1′ Ο Κουσκουνάς πιέζει τον Βλάχο και του αποσπά την μπάλα αλλά ο Θεοδωρόπουλος αποκρούει σε κόρνερ το πλασέ του.
54′ Φάουλ του Σάλιακα κεφαλιά του Αμαραντίδη προς τα πίσω η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία.
79′ Μπαλιά του Κουσκουνά προς τον Τόλι, έκοψε ο Πάτας, σουτ του Κουσκουνά άουτ.
86′ Σουτ του Χασομέρη η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.

Διαιτητής: Ανδριανός (ΕΠΣ Αχαΐας)
Βοηθοί: Οικονόμου (ΕΠΣ Αχαΐας) – Γαρεφαλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Τσουκαλάς (ΕΠΣ Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Παπαχρήστος (15′), Καλαϊτζίδης (16′), Κουσκουνάς (37′), Σάλιακας (50′), Πουρτουλίδης (53′), Μουμίν (58′)

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Σισέ, Ζιούλης, Φαζός, Τόλι, Παπαχρήστος, Σελινιωτάκης, Μουμίν, Σάλιακας (75′ Βρεττός), Ρίσκι (83′ Χαλκιαδάκης), Κουσκουνάς (89′ Κάσσος).

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Τσαμούρης, Πάτας, Βλάχος, Αμαραντίδης, Πουρτουλίδης, Καλαϊτζίδης (84′ Μπάμπης), Μπρίτο, Ολαϊτάν, Χασομέρης, Σουντουρά (80′ Κυβελίδης).