Εξαιρετική ήταν η παρουσία των αθλητών και αθλητριών της Αθλητικής Λέσχης Ξιφασκίας Χανίων στους Περιφερειακούς Αγώνες Κρήτης και το Κύπελλο "Θησέας 2019".

Τους αγώνες, που έγιναν το Σαββατοκύριακο 23 - 24 Μαρτίου στο Ηράκλειο, διοργάνωσε ο ΑΟ Θησέας. 

Η ενημέρωση της ΑΛΞ Χανίων αναφέρει τα εξής:

Ένα ακόμη εξαιρετικό Σαββατοκύριακο για την  Ξιφασκία της «Αθλητικής Λέσχης Χανίων» σε μια διπλή αποστολή, 54 αθλητών και αθλητριών στους Αγώνες Ανάπτυξης – Περιφερειακούς Αγώνες Κρήτης και το Κύπελλο «Θησέας 2019» το Σάββατο 23 και την Κυριακή 24 Μαρτίου στο Ηράκλειο. Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε ο Α.Ο. Θησέας Ηρακλείου που κατάφερε να φέρει εις πέρας με επιτυχία μια δύσκολη διοργάνωση με διακόσιες, ούτε λίγο ούτε πολύ, συμμετοχές από ολόκληρη την Ελλάδα τόσο στις μικρές κατηγορίες των παμπαίδων  - παγκορασίδων  το Σάββατο όσο και των Ανδρών – Γυναικών την Κυριακή. 

Εντυπωσιακή πραγματικά η παρουσία πενήντα αθλητών και αθλητριών της Αθλητικής Λέσχης Χανίων – Ξιφασκία που κοκκίνισε κυριολεκτικά το Κλειστό Γυμναστήριο του Πανεπιστημίου Κρήτης στις Βούτες Ηρακλείου προκαλώντας αίσθηση στους παρευρισκόμενους.  Οι αγώνες ανάπτυξης αφορούν αθλητές  8 – 10 ετών που οι περισσότεροι δοκιμάζουν για πρώτη φορά τις δυνάμεις τους σε πραγματικές αγωνιστικές συνθήκες ενώ οι Περιφερειακοί Αγώνες αφορούν αγόρια και κορίτσια 11 – 13 ετών με σαφώς μεγαλύτερη αγωνιστική εμπειρία. Πάντα οι αγώνες των μικρών ηλικιών χαρακτηρίζονται από μέγα πλήθος και μέγα πάθος και ποικιλία συναισθημάτων .Την Κυριακή το Κύπελλο «Θησέας 2019» περιλάμβανε αγώνες Ξίφους Μονομαχίας και Σπάθης Ανδρών και Γυναικών.

Πλούσια η συγκομιδή μεταλλίων από τους αθλητές και τις αθλήτριες της Λέσχης αλλά ακόμα πλουσιότερη η απόκτηση αγωνιστικών εμπειριών και η αφορμή για καθορισμό των προπονητικών στόχων ενόψει του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παμπαιδων – Παγκορασίδων το Μάιο και τον Ιούνιο. 

Μεγάλη επιτυχία η κατάκτηση του Κυπέλλου «Θησέας 2019» και του χρυσού μεταλλίου στη Σπάθη των ανδρών από το Γιάννη Σαρρή και του ασημένιου μεταλλίου στο Ξίφος Μονομαχίας Γυναικών από την Αγγελίνα Ελευθεράκη στην ίδια δοργάνωση.

Τα μετάλλια και οι θέσεις που κατάκτησαν οι αθλητές και οι αθλήτριες μας.

Ξίφος Μονομαχίας 8 – 10 ετών Αγόρια
Κωνσταντινόπουλος Σταύρος 1ος  κύπελλο και χρυσό μετάλλιο
Βιδαλάκης Δημήτρης  5η θέση
Ζερβουδάκης Μιχάλης 6η θέση
Μπαντσίλα Νεκτάριος 9η θέση
Καρπαθίου Στάδης 11η θέση
Περάκης Δαμουλής 19η θέση

Ξίφος Μονομαχίας 8 -10 ετών Κορίτσια
Αλυγιζάκη Κατερίνα 2η θέση και ασημένιο μετάλλιο
Κωνσταντινοπούλου Αναστασία 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο
ΚολλύρηΑλεξάνδρα 6η θέση

Ξίφος Μονομαχίας 11 – 13 ετών Αγόρια
Παπαγιάννης Αλέξανδρος 6η θέση
Μάινγκοτ Αδριανός 8η θέση
 Γαροφαλάκης Αντώνης 10 θέση
Μπαντσίλα Δημήτρης 12η θέση
Παπαντωνάκης Νίκος 13η θέση
Μαλεκάκης Μιχάλης 15η θέση

Ξίφος Μονομαχίας 11 – 13 ετών Κορίτσια
Πλοκαμάκη Δέσποινα 1η θέση Κύπελλο και Χρυσό μετάλλιο
Θεοδωρογλακη Ευαγγελία 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο
Κασιμάτη Δανάη 5η θέση
Πλοκαμάκη Δήμητρα 10η θέση
Περδικάκη Αλεξάνδρα 12 η θέση 
Μπαντσίλα Ραφαέλλα 14η θέση
Τζιτζικαλάκη Λίλα 15η θέση

Ξίφος Ασκήσεως 8 – 10 ετών Αγόρια
Μπροκαλάκης Ιωάννης 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο

Ξίφος Ασκήσεως 11 – 13 ετών Αγόρια
Αλεξίου Πρόδρομος 1η θέση κύπελλο και χρυσό μετάλλιο
Κουλιεράκης Νίκος 2η θέση και ασημένιο μετάλλιο
Γραμβουσάκης Ορέστης 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο
Ζουλάκης Στράτος 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο 

Ξίφος ασκήσεως 11 – 13 ετών Κορίτσια
Δασκαλάκη Κατερίνα 2η θέση και ασημένιο μετάλλιο
Ουγγρίνη Αγγελίνα 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο
Κουκλάκη Φαίδρα 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο 
Δασκαλάκη Ιφιγένεια 5η θέση 

Σπάθη 8 – 10 ετών Αγόρια
Αλεξίου Παναγιώτης 2η θέση και ασημένιο μετάλλιο
Μελετάκης Παναγιώτης 5η θέση
ΚουντουράκηςΞενοφών 6η θέση

Σπάθη 11 – 13 ετών Αγόρια
ΚυμινουλάκηςΕυτύχης 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο
Χατζηδάκης Νίκανδρος 5η θέση
Χατζηδάκης Μάξιμος 6η θέση

Σπάθη 11 – 13 ετών Κορίτσια
Μυριδάκη Ραφαέλλα 2η θέση και ασημένιο μετάλλιο

ΚΥΠΕΛΛΟ ΘΗΣΕΑΣ 2019
Ξίφος Μονομαχίας Ανδρών
Τσισμενάκης Νικόλαος 35η θέση

Ξίφος Μονομαχίας Γυναικών
Ελευθεράκη Ευαγγελία 2η θέση και ασημένιο μετάλλιο
Ανδρινοπούλου Χριστίνα 9η θέση

Σπάθη Ανδρών
Σαρρής Ιωάννης 1η θέση κύπελλο και χρυσό μετάλλιο
Σεϊκη Μιχάλης 14η θέση
Μακρής Γιώργος 15 θέση

Με τις ευχαριστίες και τα συγχαρητήριά μας προς τον Αλέξανδρο Κοντογιάννη και όλο το Δ.Σ. του Θησέα για την άψογη διοργάνωση.