Με αρκετούς αθλητές από την Κρήτη και από κρητικούς συλλόγους θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων στίβου, στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας. 

Η διοργάνωση θα πραγματοποιηθεί το διάστημα 9-11 Αυγούστου και η χώρα μας μετέχει στη Σούπερ Λίγκα. Το έργο της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία είναι δύσκολο, αφού λόγω των αλλαγών που θα υπάρξουν στη διοργάνωση του 2021, στη Σούπερ Λίγκα θα παραμείνουν μόλις 7 ομάδες από τις συνολικά 12 και θα υπάρξει και η άνοδος της νικήτριας της Α' Κατηγορίας για τη συμπλήρωση της 8άδας της επόμενης διοργάνωσης. 

Η Ελλάδα συμμετέχει στο ίδιο γκρουπ με τις Τσεχία, Φινλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Μ. Βρετανία, Ιταλία, Πολωνία, Ισπανία, Σουηδία, Ελβετία, Ουκρανία. 

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΚΤΟΣ ΚΡΙΤΗΡΙΟΥ

Στην αποστολή της ελληνικής ομάδας συμμετέχουν οι πρωταθλητές του Πανελληνίου πρωταθλήματος της Πάτρας, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις λόγω επιδόσεων αθλητών που δεν μπόρεσαν λόγω τραυματισμών να συμμετάσχουν στην πρόσφατη διοργάνωση που έγινε στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο.

Στα 800μ. πρωταθλητής ήταν ο Εράλντο Κεραμάς (ΓΣ Ηλιούπολης), αλλά συμμετέχει με την Αλβανία και κατά συνέπεια τη θέση του πήρε ο δευτεραθλητής Χρήστος Κοτίτσας (ΓΣ Κηφισιάς). Στα 5000μ. πρωταθλητής ήταν ο 20χρονος Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας), που θα βρεθεί στους αγώνες ως αναπληρωματικός για 3000μ. και 5000μ. Στη θέση του στα 5000μ. θα αγωνιστεί ο Μάρκος Γκούρλιας (ΑΟ Μυκόνου) που είχε την κορυφαία επίδοση φέτος στην Ελλάδα. Στα 3000μ. φυσικά εμπόδια παρότι νικητής στην Πάτρα ήταν ο 31χρονος Γιώργος Μίνος (ΑΟ Μυκόνου) στην αποστολή επιλέχτηκε ο 20χρονος Νίκος Σάκης, (Ελληνικός Ερμής 1877), που τερμάτισε στη 2η θέση. Στη δισκοβολία ο πρωταθλητής Γιώργος Κονιαράκης (Πήγασος Ηρακλείου) μετέχει με την Κύπρο και στη θέση του θα αγωνιστεί ο Γιώργος Τρέμος, λόγω καλύτερων επιδόσεων από τον δευτεραθλητή Ελλάδας Ιάσονα Θανόπουλο. Στον ακοντισμό δε θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα ο 18χρονος πρωταθλητής του ΟΦΗ, Γεράσιμος Καλογεράκης, αλλά ο τριταθλητής Ευρώπης Κ20, Δημήτρης Τσίτσος, που λόγω τραυματισμού προφυλάχτηκε από τη διοργάνωση της Πάτρας.

Στις γυναίκες στα 200μ. και 400μ. η Μαρία Μπελιμπασάκη, που δεν συμμετείχε λόγω τραυματισμού στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, θα πάρει τη θέση των Ειρήνης Βασιλείου και Δέσποινας Μουρτά, αντίστοιχα, οι οποίες ωστόσο θα συμμετάσχουν στη σκυτάλη. Λόγω καλύτερων επιδόσεων στο μήκος προτιμήθηκε η συμμετοχή της πρωταθλήτριας του τριπλούν Βούλας Παπαχρήστου αντί για την Ευθυμία Κολοκυθά, ενώ στη σφαίρα προτιμήθηκε λόγω καλύτερης επίδοσης η Ευαγγελία Σοφάνη από τη Σταματία Σκαρβέλη, που ήταν νικήτρια στην Πάτρα.

ΟΙ ΚΡΗΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ

Οι Μιχάλης Αναστασάκης (Χανιά - Ελ. Βενιζέλος), Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητεία - Παναξιακός), Ειρήνη Βασιλείου (Ηράκλειο - Αμεινίας Μεσογείων) εκπροσωπούν την Κρήτη, ενώ υπάρχουν και οι παρουσίες των αθλητών του Ελ. Βενιζέλου, Γιάννη Νυφαντόπουλου και της ευχάριστης έκπληξης στο 400άρι, Μαρίτας Αργυρού.

Αναλυτικά η αποστολή:

Ανδρες
100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) 
200 μ.: Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ) 
400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη)
800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός ΑΟ)
3.000 μ: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός ΑΟ)
5.000 μ.: Μάρκος Γκούρλιας (ΑΟ Μυκόνου)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΑΟ Ηφαιστία)
400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)
3.000 μ. στιπλ: Νίκος Σάκης (Ερμής 1877)
Υψος:Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κ.) 
Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (ΠΓΣ) 
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς) 
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ) 
Σφαιροβολία: Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων) 
Δισκοβολία: Γιώργος Τρέμος (ΓΕΑ Τρικάλων)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ακοντισμός: Δημήτρης Τσίτσος (ΟΦΚΑ Φίλιππος)
4Χ100 μ.: Ζήκος, Γκαραγκάνης, Νυφαντόπουλος, Δουβαλίδης, Τριβυζάς , Αρβανίτης
4Χ400 μ.: Τριβυζάς, Παππάς, Κυριακίδης (ΟΣΦΠ), Ντέτσικας (Ρόδος Σταματίου), Νάκος
Αναπληρωματικός:
3.000μ./5.000 μ.: Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας)

Γυναίκες
100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) 
200 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός ΑΟ)
400 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός ΑΟ)
800 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) 
1.500 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) 
3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
5.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς) 
400 μ. εμπ.: Αννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς) 
3.000 μ στιπλ: Ισαβέλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)
Υψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς) 
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης)
Μήκος: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΟ Κάλλιστος)
Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΟ Κάλλιστος) 
Σφαιροβολία: Ευαγγελία Σοφάνη (ΠΓΣ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας) 
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων) 
Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΟΚΑ Βικέλας)
4Χ100 μ.: Σπανουδάκη, Πεσιρίδου, Γάτου (Κάμειρος Ρόδου), Σαμάνη (Αίολος Μακ.), Βενιέρη (Πανιώνιος), Μπελιμπασάκη
4Χ400 μ.: Μπελιμπασάκη, Βασιλείου Ειρ. (Αμεινίας Μεσ.), Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας), Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας), Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου), Αργυρού (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Αναπληρωματικές: 
Μήκος: Εφη Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας)
1.500 μ./3.000 μ.: Βικτόρια Τσόλη (ΓΣ Χαλανδρίου)

 


Ακολουθήστε το Flashnews στο Google News και στο Facebook