Αρκετές διακρίσεις υπήρξαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανοικτού στίβου, που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 5-6 Ιουνίου στην Πάτρα.

Από τις διακρίσεις με χανιώτικο ενδιαφέρον ξεχωρίζει η κυριαρχία στη σφυροβολία, με την τριάδα στο βάθρο να αποτελείται από αθλητές του Ελ. Βενιζέλου, ενώ όπως αναμενόταν η Δήμητρα Γναφάκη του Κύδωνα έκανε το… repeat στα 400μ. εμπόδια, νικώντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Στους άνδρες ο Ελ. Βενιζέλος ήταν 2ος και στις γυναίκες 3ος, ενώ προηγείται στους άνδρες Κ23 και είναι 2ος στις γυναίκες Κ23.

Αναλυτικά οι παρουσίες αθλητών από την Κρήτη και αθλητών που εκπροσωπούσαν κρητικούς συλλόγους:

ΑΝΔΡΕΣ

200μ.
ΤΕΛΙΚΟΣ
9.Βλάχος Βασίλης (Ελ. Βενιζέλος) 22,04
11.Τουλούμης Γιώργος (Ελ. Βενιζέλος) 22,41
-Ξενιδάκης Χαρίδημος (Σητειακός) δεν ξεκίνησε

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
11.Βλάχος Βασίλης (Ελ. Βενιζέλος) 22,03
14.Ξενιδάκης Χαρίδημος (Σητειακός) 22,40
15.Τουλούμης Γιώργος (Ελ. Βενιζέλος) 22,50

Μήκος
ΤΕΛΙΚΟΣ
2.Ξενικάκης Νίκος (Αγ. Νικόλαος – ΓΑΣ Αλεξάνδρεια) 7,80

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
9.Ξενικάκης Νίκος (Αγ. Νικόλαος – ΓΑΣ Αλεξάνδρεια) 7,23

Ακοντισμός
ΤΕΛΙΚΟΣ
1.Τσίτσος Δημήτρης (Ελ. Βενιζέλος) 74,23 (1ος και σε Κ23)
3.Μυλωνάς Κωνσταντίνος (Ελ. Βενιζέλος) 68,80 (2ος σε Κ23)
8.Καλογεράκης Γεράσιμος (ΟΦΗ) 62,90 (4ος σε Κ23)
9.Πιτσιδόπουλος (ΟΦΗ) 61,84 (5ος σε Κ23)

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
1.Τσίτσος Δημήτρης (Ελ. Βενιζέλος) 68,98
4.Πιτσιδόπουλος Λευτέρης (ΟΦΗ) 63,54
5.Μυλωνάς Κωνσταντίνος (Ελ. Βενιζέλος) 63,23
6.Καλογεράκης Γεράσιμος (ΟΦΗ) 62,50
17.Κολέτσι Γκάμπριελ (ΓΕ Ηρακλείου) 54,93
21.Αυγερόπουλος Παναγιώτης (ΟΦΗ) 52,25

Δισκοβολία
ΤΕΛΙΚΟΣ
1.Θανόπουλος Ιάσων (Ελ. Βενιζέλος) 55,72
6.Μπουζάκης Κωνσταντίνος (Ελ. Βενιζέλος) 49,83 (1ος σε Κ23)
14.Αδαμάκης Αρτέμης (Ελ. Βενιζέλος) 45,63 (6ος σε Κ23)

5000μ.
ΤΕΛΙΚΟΣ
8.Βότσος Χρήστος (Βιτσέντζος Κορνάρος) 15:04.43

3000μ. φυσικά εμπόδια
ΤΕΛΙΚΟΣ
8.Ζερβάκης Γιάννης (Ηράκλειο – Τρίτων Χαλκίδας) 9:43.45

400μ. εμπόδια
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
15.Τζελιλάι Αγγελος (ΑΟ Λασιθίου) 58,69

800μ.
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
14.Πόπα Γιώργος (Χανιά – ΓΣ Τρικάλων) 1:56.97
Βολακάκης Βασίλης (Κύδων) ακυρώθηκε

4x400μ.
ΤΕΛΙΚΟΣ
6.ΟΦΗ 3:25.85
(Σαατσάκης – Σχοιναράκης – Μαυρουδής – Τζατζαράκης)

Επί κοντώ
ΤΕΛΙΚΟΣ
6.Τεοντοσίου Εμάνουελ (Ελ. Βενιζέλος) 4,60 (3ος σε Κ23)

Σφυροβολία
ΤΕΛΙΚΟΣ
1.Φραντζεσκάκης Χρήστος (Ελ. Βενιζέλος) 76,05 (1ος και σε Κ23)
2.Αναστασάκης Μιχάλης (Ελ. Βενιζέλος) 73,62
3.Ντουσάκης Ορέστης (Ελ. Βενιζέλος) 69,06 (2ος σε Κ23)
4.Μενγκλεμπέη Ιβάν (Χανιά – Ολυμπιακός) 68,79
10.Γουμενάκης Λευτέρης (Ελ. Βενιζέλος) 56,29
11.Φουράκης Κωνσταντίνος (Ελ. Βενιζέλος) 49,37 (8ος σε Κ23)

100μ.
ΤΕΛΙΚΟΣ
1.Νυφαντόπουλος Γιάννης (Ελ. Βενιζέλος) 10,54

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
1.Νυφαντόπουλος Γιάννης (Ελ. Βενιζέλος) 10,50

400μ.
ΤΕΛΙΚΟΣ
5.Ξενιδάκης Χαρίδημος (Σητειακός) 48,74 (4ος σε Κ23)

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
6.Ξενιδάκης Χαρίδημος (Σητειακός) 49,26
27.Μαυρουδής Γιάννης (ΟΦΗ) 52,91

4Χ100μ.
ΤΕΛΙΚΟΣ
7.Ελ. Βενιζέλος 42,13
(Αρτεμάκης – Τουλούμης – Βλάχος – Νυφαντόπουλος)

11.ΟΦΗ 43,11
(Σαατσάκης – Γιαννόπουλος – Τζατζαράκης – Ζαμπάρας)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

400μ. εμπόδια
ΤΕΛΙΚΟΣ
1.Γναφάκη Δήμητρα (Κύδων) 58,63

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
1.Γναφάκη Δήμητρα (Κύδων) 1:01.32
14.Κατσούλη Ελένη (Ελ. Βενιζέλος) 1:09.05

800μ.
ΤΕΛΙΚΟΣ
6.Δόβρου Κατερίνα (Χανιά – ΓΣ Γλυφάδας) 2:11.42

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
2.Δόβρου Κατερίνα (Χανιά – ΓΣ Γλυφάδας) 2:11.40
19.Παντέζου Δέσποινα (Βιτσέντζος Κορνάρος) 2:34.11

200μ.
ΤΕΛΙΚΟΣ
5.Βασιλείου Ειρήνη (Ηράκλειο – Αμεινίας Μεσογείων) 23,99

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
4.Βασιλείου Ειρήνη (Ηράκλειο – Αμεινίας Μεσογείων) 23,99
17.Αργυρού Μαρίτα (Ελ. Βενιζέλος) 25,80
19.Τσαλουκίδου Ελένη (Ελ. Βενιζέλος) 26,07

Σφαιροβολία
ΤΕΛΙΚΟΣ
3.Καπνισάκη Ειρήνη (Ελ. Βενιζέλος) 13,89
8.Γερομαρκάκη Ευαγγελία (ΟΦΗ) 13,42

Σφυροβολία
ΤΕΛΙΚΟΣ
4.Βαμβουκάκη Κατερίνα (Ελ. Βενιζέλος) 56,55
11.Αϊβαλιώτη Κατερίνα (ΟΦΗ) 33,70

Ακοντισμός
ΤΕΛΙΚΟΣ
3.Μανιού Αφροδίτη (ΟΦΗ) 55,34
13.Παπαχατζάκη Μαρίνα (ΟΦΗ) 36,43

Μήκος
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
16.Περδίκη Αθηνά (ΟΦΗ) 5,58

Δισκοβολία
ΤΕΛΙΚΟΣ
6.Ψαράκη Ευαγγελία (ΟΦΗ) 40,84
8.Μιχελάκη Κυριακή (ΟΦΗ) 40,50 (6η σε Κ23)
9.Μαυρεδάκη Μαρία (Ελ. Βενιζέλος) 39,88 (7η σε Κ23)
12.Αϊβαλιώτη Κατερίνα (ΟΦΗ) 38,55

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
7.Μαυρεδάκη Μαρία (Ελ. Βενιζέλος) 41,13
9.Μιχελάκη Κυριακή (ΟΦΗ) 40,29
10.Αϊβαλιώτη Κατερίνα (ΟΦΗ) 39,86
12.Ψαράκη Ευαγγελία (ΟΦΗ) 38,64

Επί κοντώ
ΤΕΛΙΚΟΣ
12.Κασσωτάκη Μυρτώ (Ελ. Βενιζέλος) 3,65 (8η σε Κ23)

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
11.Κασσωτάκη Μυρτώ (Ελ. Βενιζέλος) 3,70
15.Σπαράκη Σοφία (Ελ. Βενιζέλος) 3,40

Υψος
ΤΕΛΙΚΟΣ
5.Δόση Παναγιώτα (Ελ. Βενιζέλος) 1,81 (2η σε Κ23)
12.Βαβουλέ Κατερίνα (Κύδων) 1,65 (7η σε Κ23)

100μ.
ΤΕΛΙΚΟΣ
15.Λιναράκη Εύα (Ελ. Βενιζέλος) 12,43 (9η σε Κ23)

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
14.Λιναράκη Εύα (Ελ. Βενιζέλος) 12,26
25.Καλογιαννάκη Μαρία-Ελένη (ΟΦΗ) 12,64

Τριπλούν
ΤΕΛΙΚΟΣ
2.Αλβερτσιάν Χριστίνα (Ελ. Βενιζέλος) 12,98

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
1.Αλβερτσιάν Χριστίνα (Ελ. Βενιζέλος) 12,98

400μ.
ΤΕΛΙΚΟΣ
1.Βασιλείου Ειρήνη (Ηράκλειο – Αμεινίας Μεσογείων) 52,89
5.Τζόνσον Νοράγια (Ελ. Βενιζέλος) 55,48 (1η σε Κ23)
7.Αργυρού Μαρίτα (Ελ. Βενιζέλος) 55,94 (2η σε Κ23)
14.Ψυλλάκη Μαρία (Κύδων) 57,57 (7η σε Κ23)

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
2.Βασιλείου Ειρήνη (Ηράκλειο – Αμεινίας Μεσογείων) 54,94
5.Τζόνσον Νοράγια-Κάθριν (Ελ. Βενιζέλος) 56,01
8.Αργυρού Μαρίτα (Ελ. Βενιζέλος) 56,94
15.Ψυλλάκη Μαρία (Κύδων) 58,31
24.Ανουσάκη Αναστασία (Θύελλα Καλάθενων) 1:00,69

3000μ. φυσικά εμπόδια
ΤΕΛΙΚΟΣ
3.Ραφαϊλάκη Νικολέτα (ΑΟ Λασιθίου) 10:55,49 (1η σε Κ23)

100μ. εμπόδια
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
16.Περδίκη Αθηνά (ΟΦΗ) 15,47

4Χ100μ.
ΤΕΛΙΚΟΣ
3.Ελ. Βενιζέλος 48.31
(Τσαλουκίδου – Τζόνσον – Αργυρού – Λιναράκη)

4x400μ.
ΤΕΛΙΚΟΣ
2.Κύδων 3:53.43
(Μωραΐτη – Ψυλλάκη – Κάσλεβα-Τσιριγώτη – Γναφάκη)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ανδρες
1.Αλέξανδρος Μακεδονίας 147
2.Ελ. Βενιζέλος 119,5
3.Ολυμπιακός 118

11.ΟΦΗ 40
60.Σητειακός 8
68.Βιτσέντζος Κορνάρος 5

Γυναίκες
1.ΓΣ Γλυφάδας 120
2.Αλέξανδρος Μακεδονίας 106
3.Ελ. Βενιζέλος 92

17.Κύδων 36
18.ΟΦΗ 30
47.ΑΟ Λασιθίου 10

Ανδρες Κ23
1.Ελ. Βενιζέλος 81,5
2.Ιλισσός 42
3.ΓΣ Αμαρουσίου 41

24.ΟΦΗ 17
54.Σητειακός 9
81.ΓΕ Ηρακλείου 3
-.ΑΟ Λασιθίου 3
 

Γυναίκες Κ23
1.Αλέξανδρος Μακεδονίας 65
2.Ελ. Βενιζέλος 61
3.Κένταυρος 50

20.ΟΦΗ 22
35.ΑΟ Λασιθίου 13
37.Κύδων 12

 


Ακολουθήστε το Flashnews στο Google News και στο Facebook