Ο Πατούχας ήθελε αλλά, δεν είχε… Κουράκη για να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα και τελικά νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα που διέθετε παίχτες με στόφα γκολτζή.

Ο ΠΑΟΚ έφυγε από τη Βιάννο με το τρίποντο της νίκης στις βαλίτσες του, γιατί στις δυο κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησε, ο Κουράκης ευστόχησε ισάριθμες φορές.

Το 1ο ημίχρονο είχε λιγοστές μεγάλες φάσεις και οι δύο ομάδες, κοιτούσαν περισσότερο να διαφυλάξουν τα νώτα τους.

Στο 2ο ημίχρονο ανέβηκε η ποιότητα του παιγνιδιού με τον Πατούχα να δημιουργεί τις ευκαιρίες αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν στο 61’ ο Κουράκης φάνηκε να ανατρέπεται από το Χωματά. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 0-1

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στην εκπνοή του αγώνα (πάλι) με τον Κουράκη, ο οποίος ξεμαρκαρίστηκε ωραία και από το ύψος της περιοχής «εκτέλεσε» εν ψυχρώ τον Χωματά, γράφοντας το 0-2. Οι γηπεδούχοι «φωνάζουν» για δύο πέναλτι που δεν τους δόθηκαν, όταν στο 63’ και στο 68’ οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ σταμάτησαν τη μπάλα με το χέρι, ενώ αμφισβητούν και το πέναλτι με το οποίο έγινε το 0-1.