Ο ΟΦΗ κρατούσε το προβάδισμα, που θα του έδινε την ευκαιρία να γιορτάσει την άνοδο στο ματς με τον Παναιγιάλειο, όμως ο Ξύδας είχε διαφορετική… άποψη και στο 93′ “έγραψε” το τελικό 1-1 στα Περιβόλια.

Πλήθος κόσμου βρέθηκε στο γήπεδο, αφού υπήρχε και έντονη παρουσία φίλων του ΟΦΗ στις Θύρες 3 και 4.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ορεξάτα στο ματς και είχαν προϋποθέσεις για γκολ, με τον Ξύδα να μην μπορεί να σκοράρει στο 2′ και τον Λέο να στέλνει την μπάλα άουτ στο 5′.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ κέρδιζε… μέτρα στο γήπεδο και απείλησε με τον Κοέλιο στο 10′, η σέντρα-σουτ του οποίου προσέκρουσε στο δοκάρι, ενώ στο 12′ ο Στρέζος έκοψε σωτήρια για τον ΟΦΗ τον Λέο.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ανέβασε… στροφές και έφτασε κοντά στο γκολ στο 33′ με τον Κοέλιο και στο 36′ με Μάνο και κυρίως με Κουτσιανικούλη, αλλά ο Παπαδόπουλος τους αρνήθηκε το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παπαδόπουλος ξανά αρνήθηκε το γκολ στον Κοέλιο στο 67′, αλλά δευτερόλεπτα μετά ο Ντίνας σκόραρε για το 0-1. Με τη… σέντρα ο Κουτσιανικούλης δεν μπόρεσε να πετύχει το 0-2 και στο 76′ αντίκρισε τη 2η κίτρινη, σε μια φάση που άλλαξε τις ισορροπίες.

Με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό να ρισκάρει για την ισοφάριση ο ΟΦΗ βρήκε χώρους και στο 92′ μπορούσε να… τελειώσει το ματς, αλλά ο Παπατόλιος έχασε απίστευτη ευκαιρία.

Τελικά στο 93′ από πάσα του Βρεττού ο Ξύδας με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Μετά τη λήξη υπήρξε ένταση λόγω εισβολής φιλάθλων του ΟΦΗ που απέσπασαν πανό των “Blue Boys” μέσα από το γήπεδο, ενώ η ένταση μεταφέρθηκε και έξω από τα αποδυτήρια όταν αποχωρούσαν τα λεωφορεία με τους φιλάθλους της ηρακλειώτικης ομάδας.

2’ Επικίνδυνη σέντρα από τον Λεμονή, ο Ξύδας από κοντά δεν μπορεί να βρει τη μπάλα, απομακρύνουν οι αμυντικοί του ΟΦΗ.
5’ Ατομική ενέργεια και γυριστό σουτ του Λέο, άουτ.
10’ Σέντρα-σουτ από τον Κοέλιο από πλάγια θέση, η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΑΟΧ-Κισσαμικού.
12’ Ατομική προσπάθεια από τον Λέο, ο Στρέζος πέφτει στα πόδια του και τον ανακόπτει.
25’ Φάουλ από τον Κοιλιάρα, κεφαλιά από τον Κοέλιο, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Παπαδόπουλος.
33’ Γύρισμα από τον Ντίνα, ο Κοέλιο πλασάρει υπό την πίεση του Γκίνη, ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει.
36’ Ατομική προσπάθεια του Μάνου βγαίνει έγκαιρα και τον κόβει ο Παπαδόπουλος. Στη συνέχεια η μπάλα στρώνεται στον Κουτσιανικούλη, που πλασάρει για να κάνει σπουδαία επέμβαση ο Παπαδόπουλος.
60′ Φάουλ του Ντίνα άουτ.
67′ Σπουδαία επέμβαση του Παπαδόπουλου σε σουτ του Κοέλιο.
67′ ΓΚΟΛ: Πάσα του Μάνου στον Ντίνα που απέφυγε Παπαδόπουλο και Αρναούτογλου και πλασάρει για το 0-1.
68′ Ο Κουτσιανικούλης αποφεύγει τον Παπαδόπουλο αλλά από πλάγια θέση στέλνει την μπάλα άουτ.
79′ Πασα του Ξύδα σουτ του Σάλιακα μπλοκάρει ο Στρέζος.
90+2′ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Παπατόλιο, προηγήθηκε φάουλ του Περογαμβράκη στον Αποστολίδη που δεν δόθηκε.
90+3′ ΓΚΟΛ: Από πάσα του Βρεττού ο Ξύδας με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Διαιτητής: Αντωνίου (ΕΠΣ Αθηνών)
Βοηθοί: Ζήρδας (ΕΠΣ Αθηνών)-Τζιλίρης (ΕΠΣ Πειραιά)
4ος διαιτητής: Δημητρόπουλος (ΕΠΣ Δυτικής Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: Λέο (24′), Βαφέας (30′), Κουτσιανικούλης (41′), Παντελάκης (60′), Γκίνη (62′), Κουτσιανικούλης (76′), Αρναούτογλου (88′), Νάστος (88′)

Κόκκινη κάρτα: Κουτσιανικούλης (76′)

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου (88′ Αποστολίδης), Σελινιώτακης, Γκίνη (82′ Βρεττός), Λεμονής, Χαλκιαδάκης (72′ Σάλιακας), Ξύδας, Λέο.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κομεσίδης, Βαφέας, Κοιλιάρας (64′ λ.τρ. Μπολάκης), Νάστος, Πουρτουλίδης, Κοέλιο (71′ Παπατόλιος), Ντίνας (81′ Περογαμβράκης), Κουτσιανικούλης, Μάνος.