Περισσότεροι από 500 αθλητές και αθλήτριες πήραν μέρος στον αγώνα 10 χλμ που έγινε στο πλαίσιο του 8ου Μαραθωνίου Κρήτης που έγινε στα Χανιά.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Διαμαντής Γεωργαλάς ο οποίος τερμάτισε πρώτος στο ΕΑΚ Χανίων έχοντας καλύεψε8ι την διαδρομή σε 33′:03”.

Μάλιστα, τον Έλληνα αθλητή περίμεναν στον τερματισμό τα παιδιά του δίνοντάς του μία όμορφη αγκαλιά και τα συγχαρητήριά τους.

Την δεύτερη θέση πήρε ο Παναγιώτης Αλεβίζος από το Κερατσίνι με χρόνο 35′:01′, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Αντώνης Κωστάκης, με τον έμπειρο αθλητή να τερματίζει σε 35′:07”.

Στις γυναίκες την πρώτη θέση κατέκτησε η Αγορίτσα Καραγιάννη. Η αθλήτρια από τις Σέρρες τερμάτισε σε 41′:46” κόβοντας πρώτη το νήμα του  τερματισμού.  Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Αντρή Ευαγγέλου με 43:42, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ειρήνη Φουρναράκη με χρόνο 45:16.