Χωρίς γκολ και χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα του ΙΝΚΑ στο πρωτάθλημα πρωταθλητριών ΕΠΣ, με αντίπαλο τον ΠΟΑ στο κατάμεστο γήπεδο Μουρνιών.

Οι πρωταθλητές Ηρακλείου ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βλαχάκη, που βρέθηκε σε καλή μέρα, να αρνείται το γκολ στον Ν. Βρετό στο 37’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε ο ρυθμός του παιχνιδιού και το ΙΝΚΑ πλησίασε στο γκολ στο 53’ με τον Βεστάκη, αλλά ο Χατζημηνάς απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 86’ ο Χατζηανδρέου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΙΝΚΑ για να πάρει τη νίκη. Ο Βεστάκης προσπάθησε να… κρεμάσει τον Χατζημηνά, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στην αντεπίθεση ο Τριανταφύλλου προσπάθησε να κάνει το 0-1 με μακρινό σουτ αλλά ο Βλαχάκης απέκρουσε σωτήρια.

8’ Σουτ του Βεστάκη απέκρουσε ο Χατζημηνάς.
10’ Σουτ του Φραγκιαδάκη αρκετά έξω από την εστία.
13’ Σέντρα του Κ. Βρετού ο Τριανταφύλλου μέσα από την περιοχή σουτάρει και στέλνει την μπάλα ψηλά έξω από την εστία
29’ Φάουλ του Τριανταφύλλου άουτ.
34’ Μπαλιά του Βεστάκη ο Ντεντάκης βγαίνει σε θέση βολής αλλά σουτάρει άουτ.
37’ Ο Ν. Βρετός έκλεψε από τον Ταταράκη και σούταρε υποχρεώνοντας σε σπουδαία απόκρουση τον Βλαχάκη.
39’ Σέντρα του Ν. Βρετού έδιωξε ο Κομπογεννητάκης, ο Ρουμπάκης έκανε το… σκαφτό σουτ κι έστειλε την μπάλα άουτ.
52′ Σέντρα του Καρβελά κεφαλιά του Φραγκιαδάκη άουτ.
53′ Σουτ του Βεστάκη ο Χατζημηνάς απέκρουσε σε κόρνερ.
65′ Ο Ν. Βρετός βρίσκει και χώρο και κάνει το σουτ στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Βλαχάκη.
69′ Φάουλ του Γιακουμάκη ο Φραγκιαδάκης στην πλάτη της άμυνας “τσιμπάει” την μπάλα αλλά πέφτει στα πόδια του και μπλοκάρει ο Βλαχάκης.
90+2′ Ο Περδικάκης βγάζει σε θέση βολής τον Βεστάκη, που πάει να “κρεμάσει” τον Χατζημηνά αλλά η μπάλα προσκρούει στη συμβολή των δοκών.
90+2′ Στην αντεπίθεση για τον ΠΟΑ ο Τριανταφύλλου απείλησε με σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Βλαχάκης απέκρουσε σε κόρνερ.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Κοκμοτός-Βυζιργιανάκης (Ρεθύμνου)

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Γιάννης Κατσούλης): Βλαχάκης, Σφακιωτάκης, Σηφάκης, Κομπογεννητάκης, Σάμπα (56′ Γαλανίδης), Δασκαλάκης, Ταταράκης (87′ Γωνιωτάκης), Γιακουμάκης, Κελέση (67′ Περδικάκης), Ντεντάκης, Βεστάκης.

ΠΟ Ατσαλένιου (Βασίλης Κρασανάκης): Χατζημηνάς, Κ. Βρετός, Πετράκης, Γιακουμάκης, Καρβελάς (84′ Παπαδομιχελάκης), Χατζηανδρέου, Πετράς, Ρουμπάκης (84′ Μπουτσάκης), Φραγκιαδάκης (90+3′ Ρωμανάκης), Ν. Βρετός, Τριανταφύλλου.